Terasa, která má budoucnost

Fotogalerie ke článku (9)

Silvadec 1

Silvadec 1

Silvadec - vzorky

Silvadec - vzorky

Silvadec 1

Silvadec 1

Silvadec 1

Silvadec 1

Silvadec 1

Silvadec 1

Werzalit - kazeta

Werzalit - kazeta

Werzalit - prkno

Werzalit - prkno

Werzalit - kazety

Werzalit - kazety

Werzalit

Werzalit
Celá fotogalerie (9)

Ideální pro terasové podlahy je kombinace komfortního dřeva a odolného plastu, kterou nabízí WPC neboli woodplastic.

Venkovní terasa, ale třeba i rozměrově menší lodžie, tvoří přechod mezi bezpečným interiérem domova a otevřeným prostorem exteriéru. Nabízí možnost opustit uzavřenost čtyř stěn, volně se nadechnout pod širým nebem a přesto zůstat v pohodlí vlastního zázemí. Na kvalitu terasové podlahy jsou pak kladeny dvojnásobné požadavky. Měla by být odolná vůči venkovním vlivům, bezpečná a zároveň pohodlná pro každodenní používání.

Ideální pro terasové podlahy je kombinace komfortního dřeva a odolného plastu, kterou nabízí WPC neboli woodplastic. Tento materiál, nazývaný také dřevoplast, připomíná vizuálně i pocitově přírodní dřevo, avšak neláme se ani neštěpí, takže netvoří nebezpečné třísky. Zároveň je odolný proti nejrůznějším vnějším vlivům.

Podlahy vytvořené z komponentů z kvalitního dřevoplastu mají vysokou, až pětadvacetiletou životnost, přesto je materiál bez problémů recyklovatelný. Je zhotovený z rozemletých smrkových pilin smíchaných s polymerem (HDPE — vysokotlaký polyetylen) v poměru zhruba 6:4. Polymer zajišťuje odolnost proti vlhkosti, výkyvům teplot, dřevokazným škůdcům, oxidaci i kyselým dešťům, chlorované a slané vodě. Dřevitá moučka nabízí odolnost vůči UV záření, dostatečnou pevnost a nosnost a v neposlední řadě příjemný pocit a stylový vzhled kompaktního dřeva. Tato technologie byla patentována před více než patnácti lety společností Strandex ve Spojených státech amerických a do Evropy ji v roce 2001 přivezla francouzská firma Silvadec.

Podlahové profily z tohoto materiálu si zachovávají stálou barevnost po mnoho let. Drážkování chrání před uklouznutím i ve chvíli, kdy je podlaha mokrá. Materiál neobsahuje žádné toxické prvky a podlaha z něj nevyžaduje žádné chemické prostředky ani při údržbě — nemusí se lakovat, mořit ani impregnovat. Takovéto úpravy jsou dokonce nežádoucí. Stačí ji jednou za čas opláchnout vodou, případně vymést nečistoty z drážek. Skvrny se jednoduše odstraní jemným čisticím prostředkem a vodou. Ani pro montáž podlahy není potřeba žádné speciální nářadí. Po položení podpůrné konstrukce spočívá již jen v pohodlném ukotvení profilů do připravených upínacích klipů z nerezu. Díky snadné a rychlé montáži spolu s minimálními náklady na údržbu v porovnání s klasickou dřevěnou podlahou je dřevoplast výhodnou investicí do vzhledu i funkčnosti terasové podlahy.

Společnost WoodPlastic nabízí několik typů terasových profilů z kvalitního dřevoplastu. Od roku 2008 dodává ve výhradním zastoupení výrobky společností Silvadec a Werzalit.

Plná podlahová prkna francouzské značky Silvadec lisovaná z dřevoplastu jsou dostupná v základních barvách teak, palisandr, ořech, merbau a eben. Vyrábí se ve třech povrchových úpravách: s malými či velkými drážkami nebo také jako hladká. Na podlahy z profilů značky Silvadec je poskytovaná až pětadvacetiletá záruka.
Orientační cena se pohybuje mezi 1 580 až 1 680 Kč/m2 (bez DPH).

Oboustranně použitelná jsou dutá prkna německého výrobce Werzalit. Z jedné strany jemné a z druhé hrubé vroubkování nabízí možnost libovolných kombinací a vytváření zajímavých vzorů. Jednoduchá montáž pomocí klipů nebo patentovaného zacvakávacího systému ulehčí montáž profilu. Alternativu pro velké i malé plochy nabízí čtvercové kazety. Vyrábí se v odstínech palisandr, ořech a merbau, prkna navíc ještě v odstínu teak.
Orientační cena se pohybuje od 1 120 do 1 720 Kč/m2 (bez DPH).

Mimořádné vlastnosti WPC materiálu jej předurčují k širokému využití všude tam, kde jsou na bezpečnost, pohodlí a odolnost podlah kladeny vysoké nároky. Oblíbili si jej zejména výrobci plachetnic, používá se na povrchy kolem plaveckých bazénů a také na mola, pobřežní lávky či mosty. V domácnostech se ideálně hodí na již zmíněné terasy či balkony, dále na podlahy altánů, pergol, předzahrádek, zimních zahrad, skleníků, ale také na rošty do koupelen a saun nebo podlahy k venkovním bazénům. Vhodným řešením je také pro dosti vytížené podlahy v zahradních restauracích, vinných sklípcích a podobných zařízeních.

Další informace, fotografie a příklady realizace lze nalézt na www.mojeterasa.cz.

Zdroj: TZ mojeTerasa.cz, Comunica, a. s. , 16.1.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*