Fotogalerie ke článku (6)
Vizualizace: miss3
Vizualizace: miss3
Vizualizace: miss3
Situace
Řez
Půdorys
Tři vznikající terasové domy jsou komerčním projektem pro bydlení. Jejich realizátorem je občanské sdružení Zelené Domy, které vychází z teorií Malcolma Wellse — jednoho z hlavních propagátorů ochrany objektů od vnějšího prostředí zemním materiálem. Sdružení zde již dříve postavilo částečně zahloubené vlastní domky, kde byly uplatněny zásady energetické soběstačnosti a úspornosti. Tyto první domy na Chlumu vznikaly díky velkému nadšení stavitelů pro věc, navíc jako jedny z prvních takového typu u nás. Není proto divu, že jim ještě scházela jednotící urbanistická a architektonická koncepce, která by byla adekvátní myšlence, kterou prezentovaly. V další etapě výstavby má již být tento nedostatek odstraněn. Sdružení se obrátilo na architekty a naší společnou snahou je nyní dokázat, že realizace domků podle jejich zásad nemusí být v rozporu se současnými trendy bydlení, moderní architekturou a ani s cenou stavby.
Pozemek pro stavbu je svou orientací poměrně ideální — jihozápadní svah se sklonem 10 stupňů. Ale pro tři domy, což bylo podmínkou, není pozemek nijak velký. Z hlediska orientace bylo nutno rozvinout dispozici napříč pozemkem a právě v tomto rozměru neposkytovala parcela žádné rezervy. Všechny tři domy jsou proto ve výsledku konstrukčně závislé a získávají tak spíše výraz terasových domů. Nejtěžším úkolem bylo jejich přesné osazení do terénu. Domy jsme navrhli tzv. po vrstevnicích, aby vzhledem ke krajinnému reliéfu nevznikly žádné nepřirozené terénní figury a po obvodu pozemku terén přirozeně navazoval na okolí.
Pasivní energetické zisky zajišťují především velké skleněné plochy, orientované na jihozápad, a střecha, chráněná společně se severní stranou domu před ochlazováním zeminou. Řešení interiéru v místech, kde je to účelné, materiálově napomáhá zvýšení akumulačních schopností vnitřních konstrukcí.
Aktivními prvky pro dosažení úsporné energetické bilance jsou především rekuperační vzduchotechnika (větrání představuje 40 % ztrát) a solární panely na ohřev vody. Objekty nebudou nadstandardně izolovány. České normové hodnoty tepelného odporu konstrukcí jsou dle zkušeností dostatečné na to, aby při vhodném zohlednění místních podmínek a správném zónování dispozic vznikl výrazně úspornější dům, než požaduje norma — 50 kwh/m2(rok).
Nové domy budou napojeny na již dříve vybudovanou kořenovou čističku odpadních vod. V budoucnu by měla vzniknout pro celé sídliště malá fotovoltaická elektrárna a ekofarma pro produkci vlastních základních potravin.
Autor projektu: PAVEL MARTINEK, ARW architekti
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,