Terunobu FUJIMORI přednáší v Brně a Praze

Fotogalerie ke článku (3)

Ichtyia-tei, čajový dům 2003. Zdroj: Biennale Venezia

Ichtyia-tei, čajový dům 2003. Zdroj: Biennale Venezia

Příliš vysoký čajový dům, 2004. Zdroj: Biennale Venezia

Příliš vysoký čajový dům, 2004. Zdroj: Biennale Venezia

Jinchokan Moryia Historical Museum, 1991. Zdroj: Biennale Venezia

Jinchokan Moryia Historical Museum, 1991. Zdroj: Biennale Venezia
Celá fotogalerie (3)

BRNO - Divadlo Reduta
12. května 2008, 16.00 hod
Zelný trh 313/4, Brno

PRAHA - Betlémská kaple
14. května 2008, 18.00 hod
Betlémské nám. 4/255, Praha 1

Versus Architekt o.s., Česká centra Praha, Tokio a Dům umění města Brna připravili návštěvu japonského architekta a historika, profesora Terunobu Fujimori v jejímž rámci přednese host dvojici přednášek ve spolupráci s FA ČVUT a Národním divadlem Brno.
Fujimori je v současnosti vedle architektů jako je Tadao Ando, Kengo Kuma, nebo Toyo Ito přední osobností japonské architektonické scény. Z hvězdných jmen se nejblíže Česku přiblížil pravděpodobně Tadao Ando v roce 2005 přednáškou ve Švýcarské Basileji. Přímo v tuzemsku pak ve stejném roce vystoupil architekt Sakamoto přednáškami spojenými s výstavou svých prací v Galerii kritiků. Nyní, po třech letech, bude mít česká veřejnost opět unikátní příležitost účastnit se — nejprve 12. května v Brně a posléze v 14. května Praze — dvojice přednášek autora z japonského myšlenkového okruhu. Kromě aktivní projekční činnosti je Fujimori zároveň historikem architektury. Od roku 1985 působí jako profesor a vedoucí ateliéru na University of Tokio. V roce 2006 se mohli evropští architekti setkat s jeho tvorbou v rámci benátského Bienále architektury v japonském pavilónu, kde prezentoval svou tvorbu a teoretickou práci skupiny ROJO [:RODŽÓ:] - Společnosti pro
pozorování uliček), jejímž je zakladatelem.
Poslední v angličtině vydanou publikací, která prezentuje jeho dílo společně s architekty Isozakim, Andou a Kumou, je kniha věnovaná současným realizacím čajových domů v Japonsku. Vedle vlastní tvorby je osobnost profesora Fujimoriho velmi zajímavá z pohledu historie české architektury. Jako historik se zabýval vlivem architektů českého původu na japonskou modernu. Architekti Raymond, Letzel a Feuerstein jsou společně s Frank Lloyd Wrightem v Japonsku důležitými jmény a milníky ve vývoji místní architektury 1. poloviny 20. století.

Pořadatelé návštěvy : Versus Architekt o.s., Česká centra Praha, Tokio, Dům umění města Brna
Spolupořadatelé přednášek : FA ČVUT, Národní divadlo Brno
Projekt podpořili : The Japan Foundation, VŠUP
více informací na www.versusarchitekt.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*