Třetí Park vědy by v Roztokách mohl začít vznikat příští rok

(ČTK) – Třetí Park vědy by v Roztokách u Prahy mohl začít vznikat ve druhé polovině příštího roku. Projekt za stovky milionů korun je zaměřen na vývoj a výzkum v elektronice a strojírenství. Firma Trigema, pod niž spadají i dva dříve postavené parky, čeká na vypsání dotačních programů. O dotace požádá asi ve druhé polovině tohoto roku, řekl ČTK generální ředitel Trigemy Marcel Soural.

Vědeckotechnický park a Park Vědy Roztoky
Plánovaný areál bude určen například pro vývoj strojírenství, ale nabízet bude i prostor výzkumníkům z oboru elektroniky, informačních technologií, elektrotechniky a nanotechnologie. Celkově areál nabídne přes 400 pracovních míst a další práci pro subdodavatelské firmy.
"Areál bude plně otevřený veřejnosti a v rámci výstavby dojde k jeho kompletní revitalizaci a vylepšení současného zanedbaného brownfieldu," uvedl Soural. Park má totiž vzniknout v průmyslovém areálu s nevyužitými výrobními halami. Podobným místům se říká brownfieldy.

V přízemí budov vzniknou nebytové prostory, které budou obsazeny obchody a provozovnami sloužícími vědeckým pracovníkům i obyvatelům Roztok. Plánovaná jsou také místa pro venkovní posezení, víceúčelové hřiště či rozsáhlé zelené plochy včetně nového, veřejně přístupného parku. Součástí projektu je také mateřská školka pro roztocké děti.

Společnost se bude podle Sourala rovněž finančně spolupodílet na rozvoji městské infrastruktury. Pravděpodobně se zapojí do řešení odpadních vod, protože současná kapacita čistírny už nebude stačit pro nově vznikající projekty. Roztoky budou letos rozhodovat, zda zvolí variantu rozšíření čistírny, nebo vybudování nové.

V Roztokách, které mají 8000 obyvatel, nedávno vznikla petice proti vybudování tohoto parku, pod kterou se podepsalo asi 400 lidí. Po veřejné schůzce s investorem se ale podle místostarosty Roztok Jaroslava Huka některé argumenty vyjasnily. Obyvatelé se obávali například rozsáhlé a nevzhledné výstavby, ale na nyní zanedbaném místě by měly vzniknout tři nové budovy podle návrhu architekta Daniela Smitky.

Loni zprovozněný Park Vědy Roztoky má momentálně plně obsazené výzkumné prostory a v tuto chvíli nabízí pouze volné kanceláře. Zkoumají se v něm technické inovace ekologických, energeticky účinných a bezpečnějších motorů a jejich součástí. Nyní v něm pracuje přibližně 100 lidí, z toho 11 zaměstnanců je přímo z Roztok. První vědeckotechnický park byl v Roztokách otevřen před třemi roky. I ten se věnuje vývoji pro automobilový průmysl.

Ve Středočeském kraji vzniklo minulý rok několik dalších vědeckých center, například výzkumné centrum Českého vysokého učení technického v bývalém areálu Poldi u Buštěhradu. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy se do konce letošního roku otevře biotechnologické a biomedicínské centrum.

Doplněno Stavbaweb
VTP Roztoky
Park Vědy Roztoky


Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*