Tetrarc Architects: multimodální přestupní stanice v Saint Nazaire

Dopravní uzel v Saint Nazaire, městě na ústí Loiry do Atlantického oceánu.Architekti: Tetrarc Architects
Místo: Saint-Nazaire, Francie
Ředitel projektu: Romain Cateloy
Projektová manažeři: Claude Jolly, J.P Mace
Statika: Structure SCE
Krajinářský architekt: Louise Follin
Realizace: 2012
Foto: Stéphane Chalmeau

Nádraží Saint Nazaire je uzlovým bodem veřejné dopravní sítě pro rozlehlé město, které ještě dál poroste. Vytvoření vysokofrekvenční autobusové trasy vedlo k přepracování vozovek a parkovišť pro autobusy a autokary v okolí a k novému pojetí prostoru náměstí před nádražím.
Jednání mezi architekty, zástupci města a regionální radou pro rozvoj vedla ke změnám prvotního projektu:
• parkování autobusů a autokarů bude umístěno na stávající náměstí mezi železniční stanicí a poválečnými budovami naproti. Využití tohoto místa uleví přetížení od autobusů;
• místo plánované žuly se pro veřejná prostranství zatížená dopravou použije levnější povrch s dlouhou životností.

To uvolnilo rozpočet, takže mohly být zbudovány dvě dlouhé paralelní markýzy pro ochranu uživatelů veřejné dopravy. Jejich široké, plynulé, barevné ochranné kryty vyčnívají nad okolí a poskytují pohodlí i díky skleněným krytům v části stanovišť, které cestující chrání před často prudkým větrem z pobřeží Atlantiku.
Náměstí pokrývají betonové desky, které tvoří koberec, na němž jsou rozmístěny parkovací stojany pro jízdní kola ve tvaru depa, lavičky, informační obrazovky a sloupy veřejného osvětlení, které směřují pozornost ke vchodu do nádraží.

Poválečný betonový most přes železniční tratě, který je v bezprostřední blízkosti řešeného náměstí, byl nahrazen ocelovým. Vozovka má jeden oddělený pruh pro autobusy a dva jízdní pruhy pro automobily. Po stranách jsou chodníky pro pěší a cyklisty. Přání chránit chodce a cyklisty před nepřízní počasí (spolu s požadavkem vybudovat zábradlí nad železniční tratí) vyprodukovalo charakteristické tvary kolem chodníků, které zdůrazňují inženýrský charakter města, protože evokují siluety zaoceánských parníků ve výstavbě, které jsou součástí městského panoramatu.


Nádraží je na symbolické křižovatce mezi přístavem a železnicí, městským centrem, a předměstskou komerční zónou.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*