The Edge

Architektonicky působivá stavba The Edge v Amsterodamu skrývá nejmodernější technologie, energeticky efektivní systémy a integrovaná řešení správy budov. Podařilo se jí tak získat hodnocení Outstanding – Vynikající s doposud nejvyšším skóre BREEAM.

Lokalita Zuidas v Amsterodamu se rychle rozvíjí a stává se z ní jedna z nejvýznamnějších obchodních čtvrtí v Evropě. Mimo jiné má vynikající dopravní spojení. Novostavba budovy The Edge s kancelářemi o celkové ploše 40 000 m² se stala nejlepší udržitelnou administrativní stavbou na světě. Projekt dosáhl hodnocení  BREEAM „Vynikající kvalita“ a skóre 98,36 procent. Prostory autoři návrhu soustředili kolem velkolepého patnáctipodlažního atria, v němž jsou okna kanceláří, mosty a výtahy. Kromě toho jsou tu také restaurace, kavárna, výstavní a konferenční prostory. Atrium ale slouží především pro větrání administrativních prostor. Tvar objektu umožňuje severní světlo 60 % kancelářím. Východ, západ a jižní stěny mají menší otvory v nosné konstrukci.

Cílem nizozemského developera OVG Real Estate a hlavního uživatele budovy společnosti Deloitte bylo vybudovat z ekologického pohledu nejudržitelnější kancelářskou stavbu světa. Rozhodli se proto – mimo jiné – pro řešení SmartStruxure™. Jedná se o systém pro správu budov, řízený softwarem SmartStruxure™ Building Operation. Periferie kompatibilní se systémem správy budov byly instalovány ve stropech a technických místnostech. Zahrnují snímače, ventily, pohony a tepelná měřidla, která poskytují informace o tepelné energii využívané budovou.
Správci budovy mohou řídit její provoz a využívat energie tak, aby udrželi optimální komfort vnitřního prostředí. Kromě toho se jedná o první budovu, která má PoE LED osvětlení – umožňuje ovládat osvětlení a klima pomocí aplikace v mobilním telefonu. Inovativní technologie šetří energetické náklady a poskytuje informace a analýzu dat o provozu budovy. Odhadovaná spotřeba energie The Edge činí méně než 0,3 kWH/m2 ročně. Jedná se tedy o budovu s nulovou energetickou bilancí. Aby se toho dosáhlo, byly všechny bezokenní plochy jižní fasády vybaveny solárními panely a pro zajištění energie pro topení a chlazení se využívá tepelné čerpadlo v hloubce přibližně 120 metrů. Dalšími ekologickými prvky jsou tu například sběr dešťové vody, nabíjecí stanice elektromobilů a pohybem ovládaná ventilace.

Technologie v budově THE EDGE: atrium jako zásobník energie uložené v ovzduší; topné a chladicí stropy; PoE (Power over Ethernet) připojené osvětlení – LED – o 50 % menší spotřeba energie; AHU jednotky pracující v závislosti na přítomnosti osob a koncentrace CO2; rotační výměníky v AHU jednotkách pro zpětné získávání energie (65 % úspora energie); využití termální energie; dálkové zásobování teplem jen jako záložní systém.

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*