The Flow Building

Víceúčelový projekt společnosti Flow East, vznikající na pražském Václavském náměstí, se stane prvním zástupcem architektury 21. století na nejznámějším náměstí v metropoli. Zároveň nová stavba předčí původně stanovené klíčové cíle pro oblast udržitelnosti, a to díky odhadovaným úsporám energie v hodnotě přes 200 000 eur ročně, jež přinese svým nájemcům.

Software pro energetické modelování použitý k porovnání situace The Flow Building s hypotetickou budovou stejné velikosti, tvaru, umístění, orientace a funkce předpovídá až 76% energetické úspory, snížení spotřeby primární energie až o 20 % a snížení uhlíkových emisí až o 64 %.

VRV systém vzduchových tepelných čerpadel pro vytápění a chlazení nabízí vysokou úroveň energetické efektivity a flexibility, pomáhá dosahovat odhadovaného snížení emisí skleníkových plynů o 33 % a s tím související každoroční úspory, což se projeví v nižších výdajích nájemců.

„Cílem The Flow Building bylo vytvořit ikonickou, nejmodernější budovu na jednom z nejstarších náměstí světa, která by stanovila nová měřítka udržitelnosti pro budoucí development v Praze. Čísla, jež máme k dispozici, ukazují, že tohoto cíle dosahujeme,“ říká James Woolf, generální ředitel
a zakladatel společnosti Flow East.

Díky využití inteligentních ekologických technologií a udržitelných řešení je předpokládáno, že The Flow Building obdrží hodnocení BREEAM na úrovni „Excellent“. Více než 75 % prostor v budově už má své nájemce, a to z řad prémiových značek, jako jsou Primark či Scott & Weber.

Budova byla navržena s ohledem na zdraví a pohodlí všech jejích uživatelů. Poskytuje nájemcům dostatek denního světla, vnitřní žaluzie pro ochranu před UV zářením a odlesky i řešení k maximalizaci kvality vzduchu v interiéru. Podzemní parkoviště s 50 nabíjecími místy, včetně 3 rychlonabíjecích, poskytuje největší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v celé Praze. K dispozici jsou také dobíjecí místa pro elektrokola a prostorné šatny se skříňkami a sprchami pro běžce a cyklisty.

Během uplynulých 25 let, kdy úspěšně investovala v České republice, se společnost Flow East zaměřovala na specializované renovace prémiových historických nemovitostí. The Flow Building je prvním projektem společnosti postaveným od základu v centru města. Flow East vlastní portfolio prvotřídních komerčních a rezidenčních nemovitostí a luxusní hotel. Jako dlouhodobý investor je vlastníkem i správcem všech svých budov.
tisková zpráva


Doplněno Stavbaweb:
Developerská společnost Flow East původně objekt označovala jako Květinový dům, vzhledem k tomu, že jejím cílem ale bylo zachytit v budově „ducha nepřetržitého koloběhu města, jeho flow“, přistoupila ke změně názvu. Budova vyrůstá na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice od poloviny roku 2018. Po otevření objekt nabídne téměř 15 000 m2 kancelářských prostor třídy A a 6000 metrů čtverečních maloobchodních prostor. Budova má tři podzemní a devět nadzemních podlaží; tři patra jsou určena pro retail,  sedm pater bude sloužit jako kanceláře. Ve dvou podlažích bude parking.
Záměr stavět nový dům vyvolával od počátku negativní reakce. Do příprav jeho výstavby zasahovala občanská sdružení, někteří odborníci i často protichůdná rozhodnutí úředníků. Zásadní bylo odmítnutí ministerstva kultury prohlásit dům, který původně stál na místě současného rozestavěného domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, za kulturní památku. Podle kritiků úřad tak rozhodl zejména z obavy z arbitráže kvůli zmařené investici. Developer při svém postupu vycházel z předchozích rozhodnutí úřadů, která projektu umožňovala budoucí realizaci.
Novostavba zároveň zaplnila i místo po objektu někdejší Pražské akciové tiskárny, který byl dlouhá léta opuštěný a zdevastovaný. V roce 2008 ho tehdejší majitel zboural, teprve pak požádal o sejmutí památkové ochrany, čemuž ministerstvo kultury vyhovělo. Z domu z roku 1919, kde sídlily i Národní listy, zůstávalo jen torzo. V době, kdy objekt již vlastnila firma Flow East, bylo v roce 2013 strženo na základě posudku statika i torzo fasády. Naproti tomu někdejší rohový dům z roku 1880 byl v dobrém technickém stavu. 
Autorem architektonického návrhu budovy je studio Chapman Taylor.
Projekt na jejich stránkách najdete ZDE.
Dokumentace pro provedení stavby, autorský dozor po dobu provádění stavby, spolupráce při certifikaci Breeam :
DELTAPLAN spol s r. o. –  HIP Petr Kniha, team – Michal Traj, Pavol Uhrín, Dominika Lukešová, Lucie Jirotková, Jiří Klíma

www.theflowbuilding.cz


Související články:
Novostavba na rohu Václavského náměstí má stavební povolení  16.7.2018
Územní rozhodnutí pro nový dům na Václavském náměstí  1.3.2017
Ministerstvo kultury potvrdilo umístění novostavby na Václaváku 27.6.2016
Ministerstvo kultury poprvé vystoupilo proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 11.2.2015
Stavební úřad povolil demolici domu na rohu Václavského náměstí 26.9.2013
Praha se odvolala proti stavbě domu na Václavském náměstí 20.9.2013
Investor získal územní rozhodnutí ke stavbě na rohu „Václaváku“ 17.9.2013
Dům na rohu Václavského náměstí památkou není, může být zbourán 4.7.2013
Ústav dějin umění je proti demolici domu na Václavském náměstí 8.7.2013
MK přes půl roku rozhoduje o památkové ochraně domu na Václaváku 19.6.2013
Květinový dům – den otevřených dveří 22.4.2013
Květinový dům na Václavském náměstí – architektura 2.4.2013
Vlastník rohového domu v Opletalově ulici kritizuje kroky MK 18.12.2012
Jaká je vize Prahy – Bourat, či nebourat? 11.12.2012
Odborníci opět chtějí, aby dům na Václavském náměstí byl památkou 15.11.2012
ÚDU AV ČR: Demolicí domu na Václavském náměstí bude porušen zákon 12.11.2012
Komise má posoudit rozhodnutí ohledně domu na Václavském náměstí 7.11.2012
Dům na Václavském náměstí není památkou, může se přestavět. 30.10.2012
MK změnilo názor a začalo se zabývat domem na Václavském náměstí 23.4.2012
Proti demolici domu vedle Jalty v Praze protestovalo asi 50 lidí 12.4.2012
Flow East/Chapman Taylor k projektu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice 26.3.2012
Ministerstvo se už nebude zabývat domem na Václavském náměstí 19.3.2012
Uměleckostorická společnost chce dům na rohu Václavského náměstí prohlásit za památku 16.3.2012
Květinový dům – investor snížil výšku plánované novostavby na Václavském náměstí 22.9.2011
Stavební úřad Prahy 1 nebude bránit demolici domu vedle Jalty 26.9.2011
Květinový dům na Václavském náměstí 20.9.2011
Veřejný občanský protest proti bourání domu čp. 1601 na Václavském náměstí v Praze 20.9.2011  
Výstava Václavské náměstí – ohnisko změn 26.11.2014
Poznej Prahu s Flow East 17.7.2014

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*