Thonetova vila v Koryčanech

(ČTK) – Koryčany na Kroměřížsku hledají využití pro chátrající vilu vynálezce ohýbaného nábytku Michaela Thoneta. Dal si ji postavit v parčíku vedle své první moravské továrny, kterou v Koryčanech založil v roce 1856. Ve vile několik let bydlel, využívali ji i jeho potomci. Poté sloužila například jako mateřská škola či prodejna potravin. Náklady na opravu objektu jsou odhadovány na 50 až 60 milionů korun, řekl ČTK místostarosta Lubomír Daníček (nestraník zvolený za ZVUK 12).

Vila je v neutěšeném stavu. Na dvou místech se kvůli tomu, že do budovy zatéká, propadá strop, jinde zase dřevěné konstrukce narušuje dřevomorka. Do některých místností tak nelze vstoupit. Vila na první pohled zaujme některými architektonickými prvky. Například zábradlí nezapře původ v továrně na ohýbaný nábytek, pozoruhodná je prosvětlená vstupní hala, systém proudění vzduchu, díky němuž nevlhly sklepy, nebo původní nádrž na dešťovou vodu, která pomáhala kdysi snížit spotřebu pitné vody.

„Město musí postupně zajistit prostředky ze svého rozpočtu na sanování stavu částí, které je potřeba zabezpečit, a připravit projektovou dokumentaci na konkrétní účel a využití,“ uvedl Daníček. Podle něj je nereálné, aby město vilu opravilo z vlastních prostředků. A zatím se nerýsuje ani vhodný dotační titul. Podle Daníčka by zastupitelé mohli o budoucnosti vily rozhodnout do konce tohoto volebního období. V objektu by mohlo být muzeum, mohl by sloužit kultuře, případně by mohl být využit pro potřeby městského úřadu.

Město také podle Daníčka chce jednat o nákupu zbytku pozemků, které kdysi patřily ke kulturnímu domu, jenž stojí vedle Thonetovy vily. Radnice by chtěla, aby okolí vily a kulturního domu tvořilo celek s parkovými úpravami. Radnice je majitelem Thonetovy vily zhruba tři roky. Německý vynálezce, návrhář a výrobce nábytku z ohýbaného dřeva Michael Thonet po založení koryčanské továrny založil v roce 1861 i závod v Bystřici pod Hostýnem, kde dodnes firma TON ohýbaný nábytek vyrábí.

Thonetova továrna v Koryčanech se po první světové válce spojila se společností Kohn a Mundus. Za komunismu se stala národním podnikem. V 90. letech 20. století továrnu získala společnost Koryna, která řadu let prosperovala, ale v roce 2012 zkrachovala a její majetek byl následně rozprodán. V areálu továrny nyní podle Daníčka místo někdejších asi 1200 lidí pracuje zhruba desetina tohoto počtu.
zdroj foto: rionka

Doplněno Stavbaweb:
Fotogalerie chátrající vily
Michael Thonet zajistil Koryčanům již v 19. století evropský význam

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*