Thurn-Taxisův palác na Malé Straně se přemění v univerzitu

(ČTK) – Thurn-Taxisův palác na pražské Malé Straně se přemění na univerzitu. Praha 1 již zahájila opravu rozlehlé památkově chráněné budovy, zaplatí za ni 143 milionů korun. Po rekonstrukci se například bývalá kočárovna přemění na aulu a konírna na bistro.

Palác Thurn-Taxisů (zdroj foro: Wikipedie/ autor:VitVit)
Podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého (TOP 09) radnice dlouho marně hledala možné využití paláce, který je od povodní v roce 2002 prázdný. Využita je pouze část areálu, kde sídlí mateřská školka. Dispozice budovy nedovolovala zřízení bytů nebo kanceláří.

O dům nakonec projevila zájem Anglo-americká univerzita (AAU), která již na Malé Straně v jiné budově sídlí. Tamní prostory jsou ale podle prorektora AAU Tomáše Vachudy již kapacitně nedostačující. Blízko od Thurn-Taxisova paláce má univerzita knihovnu.

Praha 1 již o pronájmu paláce s AAU podepsala nájemní smlouvu, ročně radnice dostane devět milionů korun. "Pro studenty z Ameriky je něco nepředstavitelného učit se v takových prostorách," poznamenal Vachuda s tím, že ze zahraničí má univerzita asi dvě třetiny studentů.

Oprava podle projektanta Zbyňka Pšeničky zachová podle požadavků památkářů dispozici budovy, zrestaurovány budou historické stropy nebo tapety. Nově bude otevřen průchod budovou do sousedních Vojanových sadů. Bývalá konírna se promění ve studentské bistro a z kočárovny vznikne aula.

Rekonstrukce se nebude týkat mateřské školy. V budoucnu má ale s univerzitou spolupracovat a bude mít certifikaci na výuku angličtiny.

Thurn-Taxisův Palác nebo také Vrtbovský palác vznikl na konci 17. století přestavbou dvou raně barokních domů. Palác vlastnili například Lichtenštejnové, později Vrtbové, v roce 1814 ho získali Thurn-Taxisové, kteří ho v roce 1871 nechali novoklasicky upravit.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o probíhající rekonstrukci naleznete na stránkách Prahy 1 – ZDE.


Související články:
Praha 1 začala s opravou Thurn-Taxisova paláce 24.9.2013

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*