Soubor tří rodinných domů byl navržen jako jednoduchý objekt hmotově reflektující kontext, s tvarem i materiály odvolávajícími se na tradiční architekturu, avšak použitými tak, aby došlo ke sjednocení stavby do prosté homogenní hmoty. Parter rytmizují dva bloky vstupních schodišť, jeho zbytek je ustoupen výrazně pod hlavní hmotu stavby. Opticky tedy stavba umožňuje rozšíření velmi stísněného uličního profilu, zároveň je ale pevně držena historická uliční čára, výška říms i hřebene. Veřejný parter je od soukromé zahrady oddělen výškově. Do rušné ulice na severní straně jsou v domě orientovány převážně servisní provozy, z čehož (spolu s energetickým konceptem) logicky plyne nižší fenestrace této fasády. Objekt je koncipován jako energeticky pasivní, vybavený tepelnými čerpadly vzduch-vzduch a nuceným větráním s rekuperací tepla.
Projekt: 2015 – 2016
Realizace: 2016–2017, dokončení interiérů 02/2018
Autor: Martin Čeněk
Spolupráce: Jiří Bartoň, Lenka Brandejská, Jan Margold, Jindřiška Hüttnerová, Tomáš Balažovič, Jakub Nová, Petr Fůsek, Petr Adamec
Užitná plocha: 778 m2
Zastavěná plocha: 293 m2
Obestavěný prostor: 3165 m3
podle podkladů společnosti VELUX
Užitná plocha: 778 m2
Zastavěná plocha: 293 m2
Obestavěný prostor: 3165 m3
podle podkladů společnosti VELUX
Foto: Martin Čeněk
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,