Třída Míru v Pardubicích

Třída Míru se stala v Pardubicích pojmem. Byla po léta centrem města, začínala u Zelené brány a končila u dnes již neexistujícího hotelu Veselka. Dnes zde stojí polyfunkční dům Magnum, který byl realizován v roce 2008. Podoba její rekonstrukce byla předmětem dlouhodobých sporů a vášnivých diskusí na radnici, ale u široké veřejnosti. Během let korzo upadalo, čemuž přispěla i výstavba AFI Paláce coby obchodního centra v jeho těsné blízkosti.
Po dlouhých třinácti letech (soutěž se konala roku 2002) se projekt podařilo dotáhnout k realizaci. Naším cílem bylo dosáhnout jasné a přehledné koncepce řešení. Největší problém – MHD skončil kompromisem, tedy minimalizováním trolejbusové dopravy.
Třídě Míru se podařilo vrátit její původní význam, z průchozí ulice se navíc stala vyhledávaným místem pobytu a setkávání lidí. Palác Magnum vrátil svému předprostoru městský rozměr – vzniklo zde neformální malé náměstí, které se může využívat pro veřejné akce. Chybí zde již jen plánovaný pomník letce Jana Kašpara.       
Na pěší zóně po půlročním provozu vznikla či byla obnovena řada obchodů, restaurací, jsou zde nové zahrádky kaváren. Je velká škoda, že navazující Náměstí Republiky s Východočeským divadlem, Obchodním centrem Grand a Zelenou bránou, jako důležitý svorník Třídy Míru a historického Pernštýnského náměstí, zůstává stále nedořešeno a funguje jako dopravní tepna.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Kubelka a archiv autorů


 
Pěší zóna – Třída Míru – Pardubice
Investor: Město Pardubice
Autoři návrhu: Ing. arch. Jaromír Walter, Ing. arch. Milan Nytra, Ing. arch. Jan Foretník, Ing. arch. Hana Nytrová, Ing. arch. Robert Sedlák
Spolupráce: Ing. arch. Jan Vojtíšek, Ing. arch. Daniela Štefková, Ing. arch. Pavla Hlavsová, Ing. arch. Tomáš Dvořák       
Návrh dopravy: Ing. Jan Říha
Návrh zeleně: Ing. arch. Lucie Kostková
DUR + DSP: Atelier Walter, Brno
Dopravní řešení: APC silnice s.r.o.
Realizační dokumentace: CODE s.r.o.  Pardubice
Generální dodavatel: Syner s.r.o. Liberec
Soutěž: 2002
Realizace: 2014 – 2015

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*