Tipy, jak chytře naplánovat osvětlení domu

Při stavbě domu se dostanete do fáze, kdy bude potřebné naplánovat osvětlení domácnosti. A nepůjde o jednoduchý úkol. Máme pro vás tipy, jak si udělat plán osvětlení ještě předtím, než po vás elektrikář bude chtít všechny detaily. 

Plánování osvětlení je při stavbě domu aktuální poté, co máte dokončenou hrubou stavbu ale předtím, než budou hotové sádrokartony. Obvykle si s elektrikářem projdete každou místnost a naplánujete, kam umístíte svítidla, zásuvky a vypínače. Předtím byste však měli mít v hlavě, jak bude vypadat váš interiér, jaké funkce od něj očekáváte a také jakým způsobem v něm budete s rodinou fungovat. Dobrým plánováním se sníží šance, že zapomenete na důležitou zásuvku nebo vypínač, který vám v budoucnu může opravdu chybět. Poradíme vám, na co byste neměli zapomínat a také jak co nejlépe naplánovat osvětlení v jednotlivých pokojích.  

Tipy pro přípravu osvětlení

Osvětlení ložnice
Pro ložnici myslete na ovládání osvětlení přímo z postele. Umístěte tak vypínač na všeobecné světlo i menší lampu několik centimetrů nad úroveň nočního stolku po obou stranách postele. 

Světlo než vejdete
Vypínače na světlo do šatníků, garáží nebo sklepu umístěte před dveře tak, abyste nemuseli vcházet do tmavé místnosti. Pokud vám to rozpočet dovolí, vsaďte u těchto místností na praktické spouštění světla aktivované pohybovým senzorem. 

Bezpečně po schodech
Nad schody naplánujte podél zdi malá bodová světla či vestavná svítidla, která se rozsvítí automaticky pomocí pohybového senzoru ještě předtím, než na schody vstoupíte. 

Osvětlení obrazů či nábytku
Zvažte, kam pověsíte obrazy nebo jiné doplňky. Nad některé možná budete chtít pro zvýraznění umístit bodová či nástěnná světla. To samé platí pro luxusnější kusy nábytku. 

Světla do koupelny
Při plánování světla do koupelny myslete na to, že není dobrý nápad zasadit svítidlo přímo nad vaši hlavu, a to z toho důvodu, že když budete stát před zrcadlem, vytvoříte tak velmi neestetické stíny na vaší tváři a holení i česání či jiné kosmetické úpravy budou opravdu náročné. Místo toho lokalizujte světla spíše po obou stranách zrcadla nebo nad umyvadlo. 

Osvětlete jídelní stůl
Promyslete si, kam postavíte jídelní stůl a výstup pro svítidlo umístěte přímo nad něj. Ať už se pak rozhodnete pro decentní lustr nebo jiná závěsná svítidla, pamatujte, že nemusí být uprostřed místnosti, stačí že budou uprostřed stolu.     

Svítidla v exteriéru
Při plánování osvětlení nezapomínejte ani na prostor na domě nebo kolem něj. Světla bude ideální umístit ke vchodovým dveřím, podél příjezdové cesty, nad garáž a také do zahrady. 

Budete používat ventilátor? Promyslete si, zda chcete používat stropní ventilátor. Stropní ventilátory jsou totiž levnější alternativou ke klimatizaci a už dávno neplatí, že vypadají neesteticky. Naopak, na trhu je aktuálně mnoho designových kousků, proto se jejich instalace nemusíte obávat.

Máte otázky ohledně osvětlení při zařizování domu? Obraťte se na odborníky ze e-light. V jejich prodejně osvětlení v Brně si můžete prohlédnout jednotlivá svítidla na vlastní oči a pobavit se o všech možnostech šitých na míru přímo pro váš domov.

komerční sdělení

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*