Titanic Quarter

Na místě loděnic, kde byl postaven Titanic, vyrůstá nová čtvrť.
Autorem projektu je kancelář Eric Kuhne and Associates známá i jako CivicArts.

Belfast/Londýn 28. května (zpravodaj ČTK) – Největší událostí příštího roku budou pro většinu Británie olympijské hry v Londýně. V metropoli severního Irska Belfastu však začalo odpočítávání k jinému datu – ke 100. výročí vyplutí Titaniku, který se odtud vydal na moře 2. dubna 1912. Na místě doků, kde byla slavná loď postavena, nyní vyrůstá nová rezidenční a obchodní čtvrť Titanic Quarter a výrazná budova muzea slavné lodi.

Titanic je bezesporu nejslavnějším produktem Belfastu. Byl vyroben – spolu se svým "dvojčetem" Olympic v ohromných loděnicích Harland and Wolff u ústí místní řeky Lagan. Jeho historii připomíná po městě řada památek, včetně expozice v dopravním muzeu a památníku obětem ztroskotání u belfastské radnice.

V Belfastu nyní také vrcholí festival dalších výstav a koncertů věnovaných Titaniku, který skončí slavností 31. května, kdy uplyne sto let ode dne, kdy byl spuštěn z loděnice do vody. Nicméně dokončovací práce na lodi pokračovaly v nedalekém suchém doku a "hotový" Titanic se vydal na moře až skoro o rok později.

Belfast byl vždy hrdý na svůj loďařský průmysl a dosud je jedním z oblíbených místních rčení: "Když odsud vyplouval, byl v pořádku!" Naráží samozřejmě na zřejmě nejslavnější námořní nehodu historie, která poslala 14. dubna 1912 Titanic ke dnu po srážce s ledovcem.

Přes všechnu slavnou minulost postihl loděnice v Belfastu podobně jako v řadě dalších britských měst úpadek. V 60. letech se doky začaly postupně uzavírat a v roce 2004 odsud vyplulo poslední nové plavidlo – loď britského vojenského námořnictva.

Brzy se ale začala opuštěná průmyslová oblast nedaleko centra Belfastu měnit. Zůstaly zde z loděnic ohromné jeřáby, které byly vyhlášeny kulturními památkami, a několik původních budov, například sídlo společnosti Harlan and Wolff, kde byly vytvořeny plány na Titanic. Je tu také stále ohromná lakovna, kde se natíraly velké části lodí před tím, než byly dopraveny do loděnice. Nyní se využívá především jako filmový ateliér, kde se natáčejí hollywoodské filmy. Dochoval se i suchý dok, kde byla řada lodí včetně Titaniku dokončena.

Jinak ale v Titanic Quarter vyrůstají domy, kanceláře i výzkumné středisko místní univerzity. Celý regenerační projekt má stát asi miliardu liber (28,4 miliardy korun) a až bude za 25 let dokončen, mělo by tu na ploše 80 hektarů bydlet a pracovat na 30.000 lidí. Zatím je celý projekt hotový asi z desetiny.

Ze 70 procent půjde o obytné budovy, zbytek budou kanceláře, tvrdí Michael Graham, ředitel obchodní výstavby v Titanic Quarter. Podle Grahama by Titanic Quarter měla být smíšenou komunitou, kde by bydleli protestanti i katolíci – na rozdíl od většiny Belfastu, který je dosud rozdělen na unionistické a republikánské oblasti.

Právě ale ukončení dlouhotrvajícího krvavého konfliktu mezi oběma stranami koncem 90. let přispělo k tomu, že Belfast patří v posledních letech k nejdynamičtějším městům v Británii. A podle Grahama by velkorysý projekt jako Titanic Quarter byl bez míru jen těžko představitelný.

Samotný Titanic bude připomínat výrazná budova muzea, která vyrůstá u místa, kde byla loď postavena. Má výrazný tvar pětiúhelníku, který má připomínat hvězdu společnosti White Star Lines, které Titanic patřil. Jednotlivé cípy budovy, která má celkem stát 97 milionů liber (2,8 miliardy korun), mají připomínat lodní kýl.

Stojí přímo nad loděnicí, kde byly postaveny Titanic a Olympic. Na místě loděnice, odkud sklouzly do moře, vyroste park a náměstí, které budou mít půdorys ve tvaru obou lodí a budou je obklopovat obytné domy.

Dominanta celé Titanic Quarter bude otevřena příští rok ke 100. výročí první plavby Titanicu. Její expozice má připomínat nejen slavnou loď, ale vůbec rejdařské a mořeplavecké tradice Belfastu. Naplní-li se představy belfastské radnice, mělo by muzeum přilákat nejméně 150.000 návštěvníků ročně.

Doplněno Stavbaweb:
Titanic Quarter je nová čtvrť v Belfastu, památník Titaniku. Čtvrť bude mít na místě skluzů Titaniku a Olympiku dva parky. Okolo bude převážně bytová zástavba a unikátní memorial s muzeem a kinem. Video s prezentací projektu naleznete na YouTube
zde
www.titanicquarter.com
Informace o projektu naleznete i na stránkách autorů:

http://www.civicarts.com/titanic-quarter.php
http://www.civicarts.com/titanic-signature-project.php
http://www.civicarts.com/titanic-quarter-lagan-village.php


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*