Středa 4. listopadu 2009 ve 20:00
Ballingův sál
Národní technická knihovna v Praze
Technická 6, Praha 6-Dejvice
Podzimní série přednášek Digitální architekt [09] pokračuje první listopadový týden, konkrétně již ve středu 4. listopadu 2009, přednáškou finského architekta Toma Cederqvista v nedávno otevřené budově Národní technické knihovny v pražských Dejvicích.
Praha (29. října 2009) — Finský architekt Tom Cederqvist (*1970), absolvent Technické univerzity v Helsinkách (2001), je spoluzakladatelem architektonického ateliéru Cederqvist & Jäntti Architects Ltd. (C&J architects). Tom Cederqvist založil C&J architects společně s kolegou Vesa Jäntti v roce 2004, když předtím sbíral zkušenosti dlouhých sedm let jako architekt v ateliéru Helin & Co Architects, kde se podílel na projektech jako například na nové centrální budově firmy Nokia, rozšíření Finského parlamentu či urbanistickém plánu lokality Fornebu v norském Oslo.
Tom Cederqvist posbíral hned několik prvních cen v architektonických soutěžích, ať už soutěžil jako člen týmu či později též jako vedoucí soutěžních týmů. Jen v roce 2009 získal společně s architektem Vesa Jäntti 2. cenu v mezinárodní ideové soutěži Koivusaari ve Finsku, čestné uznání za účast v soutěži na lázeňský dům v Ã?ngelholm ve Švédsku a v neposlední řadě také první cenu ve vyzvané soutěži na centrálu firmy Konecranes ve Finsku.
Od začátku existence se ateliér C&J architects profiluje jako mezinárodní architektonická kancelář, která se věnuje výzkumu novodobého městského prostředí, životního stylu a technologií. Ateliér má zkušenosti ve všech oblastech architektury. Tvorbu finského ateliéru C&J architects charakterizují kvalitní návrhy s důrazem na pragmatická řešení. Vlastní proces tvorby je hnán snahou po kvalitní architektuře s vysokou estetickou úrovní, jež vzniká v kontextu a ve výsledku bude funkční. Současná práce kanceláře zahrnuje projekty ve Finsku, Rusku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě a na Ukrajině. Od svého založení v roce 2004 se ateliér zúčastnil mnoha národních i mezinárodních soutěží, ve kterých získal 8 prvních cen a několik ocenění.
Projekční tým je složen z 15 odborníků, kteří systematicky používají informační model budovy na všech stupních návrhového a projektového procesu. Řeší projekty od měřítkově malých rodinných domů, přes domy bytové, až po velké urbanistické celky.
Tom Cederqvist pravidelně přednáší o architektuře i o možnostech využití konceptu informačního modelu budovy v architektonické praxi během různých příležitostí po celém světě. V poslední době přednášel ve Finsku, Švédsku, Dánsku, Anglii, Maďarsku, Singapuru, na Maltě, ve Spojených arabských emirátech či v Rumunsku.
Petr Vaněk
Prosíme o potvrzení účasti vyplněním přihlašovacího formuláře na: www.digiarch.cz/cederqvist.
nebo kontaktujte Václava Konáše - tel.: 775 600 958, email: vaclav.konas@earchitekt.cz
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…