‚Kolonihavehus‘ je objekt-socha od newyorkského umělce Toma Fruina sestavená z tisíce kousků nalezeného plexiskla.
Autor: Tom Fruin
ocel, nalezené kousky barevného plexiskla
12 x 12 x 14 stop
Realizace: 2010
Foto: Nuno Neto
‚Kolonihavehus‘ je umístěn u Královské dánské knihovny v Kodani. Instalace je podobná jednoduchému domku zcela opláštěnému zářivou slupkou z plexisklových obdélníčků a ocelových rámů. Skýtá vizuální a světelný efekt velmi podobný tomu, jaký známe u barevného chrámového skla.
Domek je celý sestaven z ručně řezaných a ručně svařovaných ocelových rámečků na obrazy, které byly upraveny tak, aby držely po jednom kusu nalezeného plexiskla o velikosti od 5,08 cmx5,08 cm (2×2 palce) do 61×91,4 cm (24×36 palců). Rámečky jsou svařeny do 35 jednotlivých panelů, které jsou sešroubovány dohromady tak, aby úplně obalily kovovou konstrukci. Dveře na otočném čepu a několik ovladatelných oken doplňují dům o straně 4,27 metrů (14 stop).
‚Kolonihavehus‘ doplňují světelný design Nuna Neta a instalace zvuku od Astrid Lomholtové, které zaktivují vystoupení taneční a divadelní skupiny, jejíž performance jsou založeny na konkrétní poezii dánského básníka Vagna Steena.
Hra světel a stínů. Foto Nuno Neto
Návrh byl vytvářen na sochařském dvoře během dánského Artworkshopu | Tom Fruin svařuje panely domu během dánského Artworkshopu |
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,