Tour Signal

Fotogalerie ke článku (1)

Tour Signal

Tour Signal
Celá fotogalerie (1)

Novou dominantu pařížské čtvrti Défense bude stavět Jean Nouvel

Novou dominantou moderní pařížské čtvrti Défense bude 301 metrů vysoký mrakodrap podle návrhu francouzského architekta Jeana Nouvela. Vítězství jeho návrhu oznámila 27.5.2008 francouzská média. Mrakodrap má stát do roku 2015 a bude se jmenovat Tour Signal.

Nouvel byl jedním z pěti finalistů, mezi nimiž správa čtvrti rozhodovala. Dnešnímu listu Le Parisien ještě před oficiálním oznámením výsledku soutěže Nouvel řekl, že jeho návrh se prosadil díky své víceúčelovosti. V nové věži mají být kanceláře, hotel s atriem, obchody, restaurace i byty. Budova je prý také příkladná z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí.

Nová věž se má stát symbolem plánované modernizace čtvrti Défense, která vyrostla převážně v 70. a 80. letech. Plány vycházejí z přesvědčení, že bez modernizace a rozšíření Défense ztratí Paříž na přitažlivosti pro velké světové společnosti v soutěži s Londýnem, Frankfurtem a Barcelonou. Dosud nejvyšší budovou čtvrti je 180 metrů vysoké sídlo společnosti TotalFinaElf.

Nouvel, kterému bude v srpnu 62 let, patří k nejvyhledávanějším architektům posledních desetiletí. Podle jeho návrhů vyrostly například v Paříži obdivovaný Institut arabského světa a muzeum domorodého umění na nábřeží Branly, v Tokiu výšková budova Dentsu Tower a v Barceloně mrakodrap Torre Agbar. Mezi jeho kreace patří i pražská budova Zlatý anděl.

Zdroj: Zpráva ČTK 27.5.2008

Související články:
Tour Signal (Tour Phare)
Jean Nouvel
Tour Signal: 5 finalistů soutěže oznámeno během MIPIM v Cannes

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*