Tour Triangle

(ČTK) – V Paříži dostala po dlouhé soudní bitvě zelenou výstavba trojúhelníkového mrakodrapu. Sto osmdesát metrů vysoká budova o 42 patrech nazvaná „Tour Triangle“ se bude tyčit na jižním okraji francouzské metropole a bude v ní mimo jiné luxusní hotel a kanceláře. Nová pařížská dominanta by měla být hotová do roku 2024, kdy se ve městě uskuteční letní olympijské hry, píše francouzský tisk.

Mrakodrap se „sky barem“ na vrcholu a kulturním centrem navrhli švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron, kteří stáli například za pekingským olympijským stadionem známým jako Ptačí hnízdo. Stavba, která by měla začít příští rok, přijde na půl miliardy eur (téměř 13 miliard Kč) a vznikne díky ní asi 5000 pracovních míst.

Podle francouzského tisku nebyla od výstavby Montparnasské věže v roce 1972 v Paříži postavena žádná takto vysoká budova.

Trojúhelníkovou věž kritizovali místní obyvatelé a především ekologové, protože podle nich budova bude ekologicky velmi náročná a na okolí bude mít negativní dopad. Tři organizace se proto obrátily na správní soud, který ale jejich stížnost v pondělí zamítl.

Kontroverzní projekt už v roce 2014 odmítla pařížská radnice, později ho ale v pozměněné verzi těsnou většinou schválila.

Doplněno Stavbaweb:
Oficiální stránky projektu Tour Triangle.Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Související články:
Tour Triangle – Pařížská radnice projekt scválila  7.7.2015
Tour Triangle – Paříž se brání dalšímu mrakodrapu 16.9.2013Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    A už je to tu zase: Líbí . nelíbí. Eko – ne-eko. Tady jde ale přece o daleko víc. Jde o precedent.
    Západní společnost se holedbá demokracií, jejíž neodmyslitelnou součástí je rovností šancí pro každého. Když může jeden, má právo i další. Kde budou brát pařížští radní argumenty, aby fascinující textura tradiční Paříže, ošťavněná Eifelkou, poučená excesem Tour Montparnasse a noblesním uklizením čupřiny La Défense na konec pařížského diametru…nevzala za své?! Bude |egalité| z hesla francouzské revoluce znamenat start urbanistické destrukce tohoto příkladu moudrého přístupu k umísťování výškových budov ve městě?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*