Trafajda: Konverze trafostanice na tiny house

Objev
Projížděl jsem Lipnicí nad Sázavou, ale byla tam uzavírka, která mě donutila jet jinudy, než jsem měl ve zvyku. Ty jo, taková chuděra. Chátrá tu kdo ví jak dlouho a přitom je na tak parádním místě. A z té terasy bude super výhled! Počkat, jak z terasy. Vždyť to je střecha,“ pobavil jsem úvahou sám sebe. „Z terasy!!! To musíme koupit, zachránit a dát jí nový smysl.“

Koupě
Začali jsme pátrat, komu trafostanice patří, a dopátrali se až k paní Blance Jahodové. Velmi rychle nám díky Googlu došlo, že paní Blanka je spoluzakladatelka veleúspěšné firmy Emco. I když bylo dost bláhové myslet si, že si na nás vůbec udělá čas, zkusili jsme ji kontaktovat. Jenže paní Jahodová je velmi milá, elegantní a energická dáma a my ji asi zaujali nadšením, nápadem a naším přístupem. Dohodli jsme se a trafačku nám svěřila k renovaci. Od začátku to pro nás byl velký závazek.

Historie
Společně s panem doktorem Chmelenským z NPÚ se nám podařilo dopátrat, že trafostanice byla postavena v roce 1913 a byla součástí linky vysokého napětí z elektrárny v Okrouhlici. Jedna linka vedla i na Lipnici nad Sázavou a tu obstarávala právě naše Trafajda. Někdy v 50. letech byla k věžičce přistavěna ještě zadní loď, ale nedlouho na to byla zcela opuštěna a určena k demolici. Trafajda má nyní dokonce záznam v Památkovém katalogu jako objekt industriálního dědictví, kde je možné si o ní přečíst více. Dle pohlednic, které se nám podařilo koupit přes bazary, jsme zjistili, že původní barva byla bílá. Takže jsme od začátku věděli, že ji musíme vrátit bílou fasádu, kterou už za ty desítky let zcela ztratila.

Konverze
Celá konverze byla velká výzva. Do prostoru, který byl určen ke zpracovávání elektrické energie, není samozřejmě úplně jednoduché vměstnat koupelnu, kuchyň, ložnici a terasu. Trafostanice ale byla postavena poctivě, ostatně bez opravy stojí již 110 let. Zařekli jsme se, že musíme udržet ducha celé stavby. Z venku tedy vypadá jako skoro obyčejná trafostanice. Uvnitř se ale dostanete do úplně jiné dimenze. Kolemjdoucí, kteří chtěli v průběhu záchrany nahlédnout, byli doslova v šoku z toho, co spatřili. Nikdo nechápal, že je něco takového možné, a chválili nás za skvělý nápad a pečlivé provedení. S tím jsme do toho šli. Ukázat na principu udržitelnosti, že i ze zdánlivě zbytečného se dá vytvořit něco, co může sloužit další generaci a připomínat stavitelský um generací předchozích. Ruce si při tom zapotil zejména kolega Libor Voplakal.

Detaily
Do Trafajdy se nám podařilo zakomponovat několik technických detailů, které návštěvníka vtáhnou do nastíněného děje. Kromě prvků odkazujících na původní funkci jsou v ní i současné technologie jako např. stahovací promítací plátno a projektor s audio soustavou. Většinu originálních prvků jsme vyrobili sami. Světelné trubice s nastavitelnými barvami, které designově navazují na starožitné funkcionalistické chromované osvětlení, orientační žárovku ve vodovodním potrubí, která se rozsvěcí a zhasíná otočením kohoutku, či ovládací panel, na němž stačí zatáhnout za páku, jež rozzáří historická průmyslová světla, nebo stisknout tlačítko a přes funkční voltmetr začne proudit k plasma kouli pár stejnosměrných voltů. Tím celá Trafajda ožije a návštěvníci s ní. Vše je samozřejmě bezpečné, protože to funguje ve 12V stejnosměrném okruhu.

Komfort
Ač to bude znít neuvěřitelně, na pouhých 10 m2 je plnohodnotná koupelna se sprchou a kompostovacím záchodem. Dále kuchyňská linka se dřezem, lednicí, rychlovarnou konvicí a přenosnou indukční deskou. Pod schody do patra naleznete skříně, přičemž jedna z nich se vysune a slouží jako stolek, ve kterém jsou současně ukryty i barové židle. Nahoře v ložnici je pak manželská postel s polohovatelným roštem, rolety, projektor a audio soustava.

Zážitky
Z pohledu návštěvníka, který chce zažít skvělou atmosféru a prozkoumat zajímavé okolí, nemůže být umístěna lépe. Přímo za zády (stačí se podívat z okna ložnice) máte totiž doslova obří hrad Lipnice nad Sázavou, který je zásluhou osvícených místních v průběhu let obnovován a lze jej navštívit. Z terasy zase vidíte do malebné krajiny Vysočiny a zažijete dechberoucí západy slunce. Kousíček od Trafajdy je areál, kde se často konají kulturní akce a koncerty. A nedaleko i hospoda U České koruny, kam chodil Jaroslav Hašek na pivo, když psal své světově známé dílo. Trafajda zkrátka skvěle zapadá do pulzujícího města. 

Autorská zpráva
Foto: Jiří Rokoský

Autor: Jiří Rokoský
Dokončení realizace: prosinec 2022

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*