Tribunal de Paris

V Paříži se otevřel nový justiční palác, údajně největší v Evropě
(ČTK) – Po více než roce zpoždění se dne 16. dubna 2018 na severozápadě Paříže otevřel nový justiční palác, který je podle francouzského tisku největší v Evropě. Moderní prosklený mrakodrap je nyní se svými 160 metry a 38 patry druhou nejvyšší budovou v Paříži po věži Montparnasse. Ve třístupňové stavbě od proslulého italského architekta Renza Piana se nachází 90 soudních síní. Palác, jenž Piano označil za „vertikální město“, pojme až 9000 lidí.

Na terasách jednotlivých „schodů“ je vysázeno 232 stromů. Mají pomoci usměrňovat teplotu uvnitř budovy, která se nachází ve čtvrti Batignolles v 17. pařížském obvodu.

Světlo prostupující stavbou má evokovat přístupnost justice. „Justiční palác má být důstojný a vzbuzovat respekt, ale nikoli tíživý pocit,“ řekl serveru franceinter.fr architekt Bernard Plattner, který na projektu spolupracovat s Pianem.

Nová jsou i bezpečnostní opatření. Vzhledem k tomu, že palác neobestupují mříže jako v případě staré budovy v centru metropole, je sklo na úrovni chodníku zesílené a odolat by mělo stokilogramové náloži. V paláci je rozmístěno 1500 bezpečnostních kamer.

Budova má ale své kritiky, kteří poukazují především na její špatnou dostupnost a nedostatek parkovacích míst. Někteří advokáti se také obávají ztížené komunikace s kolegy i klienty kvůli množství bezpečnostních prvků.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt najdete na stránkách Arch Daily a Dezeen.
Video: Renzo Piano představuje le Tribunal de Paris, Paris 17e  v ARSENAL TV

www.nouveaupalaisdejustice.fr
www.tribunaldeparis.justice.frZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*