Tržnice ve Zlíně

Tržnice je první obchodní dům postavený firmou Baťa na náměstí Práce v roce 1927. Na projektu se pravděpodobně podílel architekt F.L.Gahura, nicméně toto autorství není doloženo. Poprvé zde byl při stavbě obchodního domu použit železobetonový skelet, užívaný do té doby jen u staveb továrních budov. Po požáru v roce 2000 byla budova celkem pietně zrestaurována. Nový majitel SYNOT nechal budovu v roce 2012 zrekonstruovat do ještě původnější podoby s použitím cihlového pásku (doplněno Stavbaweb – zdroj: Architektura Zlína).

stav před  rekonstrukcí (zdroj foto: SYNOT) V roce 1927 byl postaven první obchodní dům, dnešní tržnice, s křídlem kiosků, které byly později zbourány. Kromě obchodů v ní byly i jídelna a kino. Tuto budovu navrhla a postavila firma A. Jambor, "autorizovaný civiIní inženýr pro architekturu a pozemní stavby v Hranicích".  Šlo o první aplikaci železobetonového skeletu továrních budov na budovy veřejné. Teprve o 5 let později v roce 1932 byl postaven v blízkosti prvního obchodního domu další devítipodlažní obchodní dům. Na projektu patrně participoval architekt Gahura.
(ČTK) –
Minulý týden skončila rekonstrukce budovy Tržnice, která je jedním ze symbolů baťovského Zlína. Objekt po dohodě s památkáři dostal novou fasádu z cihlových pásků, repasovaná okna mají zelené rámy, tržnice tak koresponduje s nedalekým baťovským mrakodrapem. Opravy stály deset milionů korun, řekla ČTK Magda Pekařová, mluvčí holdingu Synot, jehož společnost je majitelem objektu. Budova pochází z roku 1927 a byla prvním obchodním domem, který postavila firma Baťa na náměstí Práce.

Práce trvaly tři měsíce, většinou za plného provozu. Změnil se také interiér. "Snažili jsme se prostor více prosvětlit, proto jsme volili světlé barvy, podlahu a je zde i více osvětlení," uvedla Pekařová.

V třípodlažním objektu sídlí menší obchody, restaurace, v přízemí také hudební klub. Tržnice o celkové ploše asi 5000 metrů čtverečních nabízí místa pro 33 nájemců, z toho 22 je přímo v prodejní pasáži, osm prostor je ještě volných. Nájemné by se po opravách zvyšovat nemělo.

Návštěvníky láká do opravených prostor i výstava historických motocyklů, chystá se výstava dobových fotografií a další akce.

V Tržnici se od jejího vzniku nacházely různé obchody a oblíbený mléčný bar. Nejvyšší patro Baťa využíval především pro své zaměstnance a bylo označováno jako "odpočívárna", byla zde restaurace a menší kino. Na objekt původně navazovalo severní křídlo, později byl v sousedství postaven velký obchodní dům.

Před rokem 1989 vlastnila Tržnici firma Svit, v roce 1993 ji v privatizaci získal Jiří Devátý, od roku 2003 je majitelem společnost Murtec Protection, jejímž jediným akcionářem byl advokát a bývalý ředitel Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý. Nyní společnost spadá pod holding Synot.

Zlín – estranky / Tržnice
Architektura Zlína / Tržnice

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*