Tunelový komplex Blanka

Tunelu Blanka svou délkou konkuruje tunel na okruhu M30 v Madridu
(ČTK)
– Tunelový komplex Blanka, jehož celková délka je téměř 6,4 kilometru, je označován za nejdelší městský tunel v Evropě.

– Dosud byl za nejdelší tunel ve městě považován tunel na madridském městském okruhu M30, který vznikl v roce 2007 svedením dálnice pod zem u řeky Manzanares. Hlavní část tohoto tunelu je dlouhá asi 5,9 kilometru, další necelé čtyři kilometry jsou příjezdy a sjezdy. Nad tunelem vznikla celosvětově ceněná rekreační zóna.

– Jako druhý nejdelší městský tunel byl dosud označován se svou délkou 4,7 kilometru tunel ve Stockholmu, který byl slavnostně otevřen v roce 2004 a jehož účelem bylo snížit dopravu v centru švédské metropole.

– Následuje dublinský tunel (4,5 kilometru), jehož provoz byl zahájen v roce 2006 a který leží na spojnici mezi hlavním dublinským přístavem a hlavní irskou dálnicí, a tunel Lefortovo v Moskvě, který je dlouhý 3,2 kilometru. Tento tunel, který byl otevřený v roce 2003, má vzhledem k častým nehodám přezdívku „tunel smrti“.

– Asi 2,5 kilometru má berlínský tunel, který vede pod parkem Tiergarten. Tunel dokončený v roce 2006 tehdy budil odpor ekologů kvůli kácení stromů v parku.

– Nejdelším městským tunelem světa je se svou délkou 18,2 kilometru tokijský tunel Jamate. Ten je současně druhým nejdelším silničním tunelem vůbec.

– Silničním králem mezi tunely je norský Laerdalský tunel mezi Oslem a Bergenem, jenž měří 24,5 kilometru.

Tunelový komplex Blanka – oficiální stránky
Blanka není tunel – informační kampaň společnosti Metrostav

Související články:

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*