TYIN Tegnestue: Loděnice/chata v Aure, Norsko

Loděnice jsou kulturním a historickým místem norských pobřežních regionů, kde rybolov byl hlavním povoláním. V minulosti byly používány pro ukládání člunů a rybářského náčiní, dnes jsou mnohé z nich přeměněny na rekreační letní využití. Tato loděnice se nachází na nejzazším konci pobřeží v kraji Møre og Romsdal Aurepochází z poloviny osmnáctého století.



Místo:
Møre og Romdal, Norsko
Architekt:
TYIN Tegnestue
Realizace 2011
Program: Boathouse-Houseboat/Loděnice-chata
Foto: Pasi Aalto




Malá loděnice je kulturním a historickým puncem norského pobřeží, kde byl rybolov vždy cky prvotním řemeslem profesí. Loděnice  tradičně sloužily pro uschování lodí a rybářského náčiní; dnes ovšem byly mnohé tyto stavbičky přeměněny na rekreační letní domky.  Naše loděnice se nacházela na nejvzdálenějším konci dostupného pobřeží a pocházela už z poloviny 18. století. Byla v tak špatném stavu, že jsme ji museli strhnout, ale nová stavba je inspirována původním jednoduchým tvarem loděnice, stojí na stejném místě a užívá stejně prosté materiály. Část stavebního materiálu jsme použili znovu buď jako bednění betonových zdí a patek nebo jako vnitřní obložení. Také okna jsou druhotně použitá, pocházejí z klientovy farmy. Vnější obklad je z norské borovice impregnovanou kebonizací (impregnace bioodpadem, zde vedlejším produktem při výrobě třtinového cukru), který dodá fasádě šedou patinu. Okenice na delší straně domu se otevírají pomocí jednoduchých ocelových pantů. Po jejich otevření vznikne chráněný venkovní prostor.

Během demoličních prací se ukázalo, že dům stál na nestabilním hliněném základu. Nový dům spočívá proto na H profilech dlouhých 8 metrů, které překlenují štěrbiny skalního podloží. Bíle natřená nosná konstrukce byla postavena na místě. Abychom se vyhnuli náročným základovým pracem, leží část konstrukce přímo na skalním podloží.

Flexibilita a adaptabilnost byly základními přístupy během návrhu i stavby a měly zásadní vliv na výsledek. Racionální rozhodnutí ohledně užití materiálu, způsobu konstrukce a tvoření detailů vtiskly loděnici význačné architektonické rysy. Stavba zůstává pravým historickým a kulturním dědictvím pobřežní krajiny a současně vyhoví novému využití. 









 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*