U bývalé textilky Perla v Ústí n. O. by mohla vzniknout pěší zóna

Ústí nad Orlicí 13. února (ČTK) – V sousedství bývalého areálu podniku Perla v centru Ústí nad Orlicí by mohla vzniknout pěší zóna, která by navázala na klidovou oblast u náměstí. Navrhla to jedna ze studií studentů architektury, kteří na využití dřívějšího výrobního podniku spolupracují s radnicí. Na klidové oblasti se shodli i zástupci politických stran v zastupitelstvu, řekl dnes novinářům starosta Petr Hájek (Sdružení Oušťáci).

Klidová část centra by se rozšířila o část ulice 17. listopadu a Lochmanovu ulici. "Na nároží obou ulic včetně kruhové křižovatky dojde k zklidnění dopravy a de facto bude vytvořeno pěší centrum, které přirozeně propojí naše historické náměstí s lokalitou Hernychovy vily a Kociánky," uvedl starosta.
Areál Perly v Ústí nad Orlicí (zdroj: Oušťáci.cz)
Náklady na vznik další klidové zóny zatím Hájek nechtěl odhadovat. Jednou z možností úprav je ubourání nároží Perly a v místě by vznikl vstup do areálu, případně i průchod územím. Upravena by měla být i Lochmanova ulice, kde by mohla stát po jedné straně alej stromů.

Strategicky výhodně umístěný areál 01 zkrachovalé textilky o rozloze osmkrát větší než centrální náměstí město koupilo za 30 milionů korun. Továrna skončila výrobu v roce 2009, rok předtím ještě zaměstnávala 400 lidí.

Město chce letos stanovit, k jakým účelům by areál měl v budoucnu sloužit a co zainvestuje radnice a co přenechá soukromým subjektům. Zatím se část ploch využívá jako parkoviště, některé prostory mají pronajaté menší podnikatelé.

Pomoc Ústí s revitalizací areálu přislíbila také agentura CzechInvest. Za státní peníze bude zpracován seznam objektů a inženýrských sítí.


Související články:

Ústí nad Orlicí požádá vysoké školy o pomoc s řešením areálu Perly 25.2.2011

Doplněno Stavbaweb:
Galerie Jaroslava Fragnera zveřejnila v rámci výstavy
Současný český industriál (7. 12. 2011 až 15. 1. 2012) v samostatném prostoru A-lab ve druhém patře vybrané studentské práce (semestrální a diplomní projekty), které se zabývají návrhy průmyslových objektů či konverzí starých opuštěných výrobních komplexů. Jedním ze sedmi vybraných a vystavených projektů byla studie hledání nové náplně areálu textilky Perla v Ústí nad Orlicí od A. Vojkůvky z atelieru Jiřího Suchomela na FA TU v Liberci. Projekt k vystavení doporučila porota s tímto hodnocením: "Autor citlivě využívá typických průmyslových staveb a jejich prostředí."

Projekt A. Vojůvky byl částečně publikován i na stránkách Oušťáci.cz. Na těchto stránkách naleznete i Základní informace o areálu Perla 01.

Projekt „Město pro lidi“ vznikl jako iniciativa vedení obce Ústí nad Orlicí, vedená snahou o zkvalitnění života ve městě, a to zejména s ohledem na bezpečnost pěší a cyklistické dopravy, na bezbariérovost, prostupnost města, návaznost sítě pěších tras, tak i cyklotras v okolí města na doposud omezený cykloprovoz v městském centru a také na zkvalitnění veřejných prostranství ve městě. Projekt realizuje město Ústí nad Orlicí za spolupráce Nadace Partnerství a OHGS s.r.o. Strategii pro veřejná prostranství, nemotorovou dopravu a prostupnost města zpracovanou nadací Partnerství naleznete na stránkách Ústí nad Orlicí
zde.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*