UFO v Dolních Břežanech

Budova nové sportovní haly připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Hliníková fasáda budovy v podobě rotačního elipsoidu je na ploše zhruba 1960 metrů čtverečních pokryta bezmála 20 000 kusy falcovaných střešních šindelů. Ty všechny tvoří jednolitou fasádní plochu víceúčelové haly v Dolních Břežanech na pomezí jižní hranice hlavního města.

Mladí architekti Jakub Našinec a Aleš Kubalík z ateliéru Sporadical vytvořili neobyčejný návrh obyčejné stavby, jakým sportovní haly mnohdy bývají. Zasazena do místa nedotčeného jinou výstavbou vytváří sportovní hala v areálu základní školy v Dolních Břežanech kulisu něčeho výjimečného, téměř nadpozemského. Soutěžní návrh, který zaujal i místního starostu, vystihuje nejen vkus, ale i atmosféru obce blízko Prahy. Zcela jistě není konzervativní, na druhou stranu koresponduje s inovativní strategickou koncepcí územního plánu obce. Oba architekti zprvu pochybovali o tom, že by jejich progresivní návrh mohl ve výběrovém řízení vyhrát. „Ptali jsme se stále sami sebe: Není to příliš?,“ přiznávají architekti. Ne, nebylo to příliš.

Falcovaná krytina jako základ
Poloha sportovní haly předurčila její aktuální vzhled. Okolní prostranství východně od obce tvoří pouze pole. Nic víc. Volnost prostoru dala volnost i návrhu, do kterého architekti Sporadicalu vždy zapojují okolní krajinu. Na druhou stranu přiznávají, že museli pracovat také s vědomím, že v budoucnu bude v dané lokalitě centrum nové části obce. Přesný koncept využití okolních pozemků však neznají, a tak se snažili architektonickým návrhem odpovědět na aktuální požadavky střetávající se s neznámou budoucností. Připodobňování ke kosmické lodi je tak zcela cílené. „Záře nočního osvětlení zrcadlící se v zaoblené hliníkové fasádě má evokovat pocity mimozemské přítomnosti,“ říká Aleš Kubalík. Moderní stavba budovy netradičního tvaru i vzhledu se stává inspirací pro okolí. Jakoby šupinatý povrch fasády tvořený jednotlivými falcovanými šindeli evokoval mnohotvárnost budoucího využití haly. Ta bude sloužit nejenom pro žáky přilehlé základní školy, ale také pro kulturní, společenské a sportovní akce lokálního charakteru. Účelnost haly umocňuje plocha samotného sportoviště velkého 25 na 45 metrů a tribuny s kapacitou 250 míst.

Jasný výběr
Je obecně známo, že projektem práce architektů nekončí. Rozhodnutí o vítězné podobě sportovní haly padlo koncem roku 2013. „Od té doby jsme strávili nad tímto projektem dalších pět let. U českých projektů se snažíme účastnit všech fází výstavby,“ říká Jakub Našinec a upřesňuje: „Nákres byl pouhý začátek. Na staveniště jsme dojížděli i dvakrát týdně. Náročný projekt s řadou nestandardních detailů vyžadoval naši přítomnost.“ Co se materiálu týká, PREFA falcovaný šindel byl jasnou volbou. Hliníková krytina PREFA je jim známa z budovy Fakulty architektury ČVUT. „Střešní šindele jsou extrémně lehké a tvárné. Dá se s nimi pokrýt vlastně téměř cokoliv a s téměř milimetrovou přesností. Proto byly pro náš koncept nejvhodnější,“ zdůrazňuje Kubalík.

Prosadí se progresivní architektura, která překvapuje?
Aleš Kubalík a Jakub Našinec se poznali během prvního semestru na fakultě architektury. Oba mladí architekti následně po studiu založili ještě s dalšími kolegy, Josefem Kociánem a Veronikou Sávovou, architektonický ateliér „Sporadical“. Kancelář získává stále větší popularitu, a to nejenom v rámci České republiky. Svým progresivním přístupem totiž poutá pozornost zahraničí. Občas, jak přiznává Jakub Našinec, doslova přestřelí. „Nestandardní a inovativní návrhy prezentujeme možná až moc často. V rámci některých výběrových řízeních nás to sráží na druhé-třetí místo,“ konstatuje Našinec. „Jsme si však téměř jisti, že brzy přijde období vzestupu architektury, která ohromuje,“ predikuje Našinec. A úspěchy Sporadicalu s břežanskou halou to jenom potvrzují – výhra v soutěži „Stavba roku 2018“ a hlavní cena 25. ročníku Grand Prix architektů – Národní ceny architektů.

Není projekt jako projekt
Pokrytí pláště budovy s 20 000 šindeli vyžadovalo doslova mravenčí přístup. Potvrzuje to podnikatel Ing. Igor Nekolný, jednatel klempířské firmy Klips s.r.o., která břežanskou halu pokrývala. „Na stavbě pracovali denně zpravidla čtyři klempíři s výpomocí po dobu třech měsíců. Denně tak musel každý klempíř pokrýt minimálně 50 šindelů. S ohledem na fakt, že jsme museli z finančních důvodů pracovat ze zdvihací plošiny a ne z lešení, je to obdivuhodné číslo,“ upřesňuje Igor Nekolný. Sám Nekolný se s technickými kolegy na staveništi nacházel denně. Jakoby tušil, že se z této stavby v malé příměstské obci stane doslova ikona progresivní architektury. Nyní se na něj investoři obracejí s podobně náročnými realizacemi.

Aktuálně má společnost Klips s.r.o. 12 zaměstnanců, kteří realizují profesionální klempířské a pokrývačské práce. K projektu sportovní haly v Dolních Břežanech se dostala především zásluhou svého dobrého jména v oboru a mnoha povedených realizací. Není náhodou, že řada je pokryta právě hliníkovou krytinou PREFA. Hliníkové fasádyhliníkové střechy jsou v týmu Igora Nekolného totiž oblíbené především díky bezproblémové a kvalitní práci s nimi.

Sportovní hala, Dolní Břežany
Typ stavby: novostavba
Architekti: SPORADICAL, Arch. Ing. Jakub Našinec a Aleš Kubalík
Realizace: KLIPS s.r.o., Ing. Igor Nekolný
Typ střechy: PREFA falcovaný fasádní šindel
Barva střechy: P.99 přírodní hliník
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

___

DEN ARCHITEKTURY
Společnost PREFA Aluminiumprodukte, ve spolupráci s pořadatelem akce, spolkem KRUH, zve v rámci 9. dne architektury na pátek 4. 10. 2019 od 11.00 hod. širokou i odbornou veřejnost na prohlídku dolnobřežanské multifunkční sportovní haly. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který podobu této neobyčejné stavby, oceněné významnými architektonickými cenami (Grand Prix architektů, Stavba roku), navrhnul.
Multifunkční hala ve tvaru rotačního elipsoidu slouží k pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí a volně navazuje na místní základní školu. Tvar haly je oblý, hladký a abstraktní. Kupole přibližuje měřítko člověku, kovový povrch zrcadlí okolí, hranice oblohy a střechy je nejasná. Stavba maskuje své skutečné rozměry a působí menší, než ve skutečnosti je. Střešní světlíky umožňují užívat prostor přes den bez umělého osvětlení. Zdrojem tepla a chladu je tepelné čerpadlo, které pomocí soustavy 24 vrtů hlubokých 112 m využívá teploty horninového podloží.  

KDY: pátek 4. 10. 2019, od 11.00 hod. před sportovní halou
KDE: Na Vršku 290, Dolní Břežany, okres Praha – západ
https://www.denarchitektury.cz/program/sportovni-hala/
 
Podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*