Umění pro město

(ČTK)  – Pražský magistrát má připraveny první dva projekty v programu Umění pro město, kterým chce podpořit vznik uměleckých děl na veřejných prostranstvích. Prvním je instalace plastiky v Praze 10, druhým takzvaný mural art, tedy malba na fasádu v Praze 9. ČTK to 12. února 2020 řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Program schválilo minulé vedení Prahy, současné vedení nechalo jeho podmínky upravit. Zmíněné dva projekty ve čtvrtek projednali zastupitelé.

V loňském roce bylo na program vyčleněno asi 135 milionů korun, které ale město nevyužilo a převedlo je do letošního rozpočtu. „Zjistili jsme, že pravidla byla neobratná a bylo složité z programu čerpat peníze. Původní mechanismus byl velmi složitý a několikastupňový. Nebylo jasné, kdo na co čeká nebo kam má jít žadatel nejdříve,“ řekla Třeštíková.

V pravidlech se proto podle radní oproti původní verzi rozšířily možnosti, na co lze peníze čerpat. Novinkou je například možnost financovat dočasné umění v ulicích Prahy.

Z programu bude zaplacena instalace plastiky Jindřicha Chalupeckého v parku před vršovickým nádražím. Na ni půjde asi 1,8 milionu korun. „Záměrem je připomenout si významnou osobnost a vyzdvihnout jeho společenský přínos,“ řekla Třeštíková.

Velká malba na zdi, takzvaný mural, vznikne na stěně komunitního centra Jablonecká v Praze 9. Architekti nyní zpracovávají projekt rekonstrukce a dostavby centra, mural pak bude jeho součástí.

Program je známý také jako „2 procenta na umění“, protože město podporuje vznik uměleckých děl dvěma procenty z rozpočtu investic na daný rok. Zřízen byl kvůli oživení veřejného prostoru, má také obnovit kontakt veřejnosti se současným uměním a poskytnout prostor pro seberealizaci umělců. Díla budou ve vlastnictví hlavního města. Garantem programu je Galerie hlavního města.

Doplněno Stavbaweb:
Soutěž Plastika Jindřicha Chalupeckého bude vyhlášena koncem března – více na stránkách ČKA.
Letos na podzim by na Proseku, v Praze 9,  v Jablonecké ulici mělo vzniknout nové komunitní centrum. Budova, ve které by centrum mělo vzniknout se od prosince 2019 rekonstruuje. Autorem projektu přestavby je ateliér XTOPIX. Projekt najdete na jejich stránkách ZDE.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*