Unie architektů znovu potvrdila výsledky soutěže na knihovnu

Fotogalerie ke článku (1)

Návrh nové budovy

Návrh nové budovy
Celá fotogalerie (1)

Vyjádření UIA z 29. ledna, které NK zveřejnila na své internetové stránce, potvrzuje předchozí stanovisko unie z loňského září.

Národní knihovna (NK) má k dispozici nové vyjádření Mezinárodní unie architektů (UIA), která akceptuje výsledky mezinárodní architektonické soutěže na stavbu nové budovy této instituce. Podle ředitele NK Vlastimila Ježka toto konečné stanovisko UIA vyvrací pochybnosti vznášené o regulérnosti soutěže.

Otázka regulérnosti soutěže je jednou z několika, jimiž se již několik měsíců zabývá tým Národní knihovna; k dispozici má expertní skupiny právníků, památkářů a architektů. Ježek také odmítá tvrzení kritiků soutěže v tom smyslu, že pravidla UIA nemohou stát nad českým zákonem. "Je to nesmysl, pravidly Mezinárodní unie architektů se řídí (architektonické) soutěže i ve všech dalších zemích," řekl Ježek ČTK.

Tým Národní knihovna, v němž je kromě autora návrhu Jana Kaplického primátor Pavel Bém, Ježek či zástupce ministerstva kultury, má na konci února říci, zda knihovna dle vítězného návrhu v Praze na Letné stát bude, či nikoli.

Vyjádření UIA z 29. ledna, které NK zveřejnila na své internetové stránce, potvrzuje předchozí stanovisko unie z loňského září. Regulérnost mezinárodní architektonické soutěže kritizovali někteří architekti či Česká komora architektů (ČKA). Obě skupiny žádaly o prověření průběhu soutěže UIA. S jejím vyjádřením se však kritici nespokojili.

"Prohlášení učiněné UIA v září 2007 za přítomnosti předsedy České komory architektů pana Dalibora Boráka musí být považováno za konečné stanovisko UIA," stojí v novém vyjádření UIA.

První prohlášení UIA však interpretuje jinak NK a jinak ČKA a další kritici průběhu soutěže. Podle knihovny unie architektů připustila, že požadavek umístit konzervační fondy nad zem mohl ovlivnit stavební část projektu, ale tento názor nijak nemění výsledek soutěže ani soutěž neruší. Komora říká, že stanovisko UIA potvrdilo i její názor: porota přestoupila závazná ustanovení soutěžních podmínek, a posuzování návrhů proto neproběhlo v souladu s platným právem.

Někteří čeští architekti si stěžovali i k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ten dvakrát jejich podnět zamítl s tím, že pravidla pro mezinárodní architektonické soutěže vytváří UIA, a případ tedy náleží do její kompetence. Podle dřívějšího vyjádření zástupce ČKA někteří čeští architekti chtějí ve sporu pokračovat soudní cestou.

Zdroj: Zpráva ČTK, 6.2.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*