Unikátní stavba na komplikovaném místě v Praze – výsledky soutěže

Studentská architektonická soutěž Central Group na téma Unikátní stavba na komplikovaném místě již zná své vítěze. Student na prvním místě, který získal šek na 100 tisíc korun, se navíc může těšit na stáž v ateliéru předního českého architekta Josefa Pleskota. Celkem si studenti architektury a příbuzných oborů rozdělili 175 tisíc korun. Vyhlášení se uskutečnilo na slavnostním charitativním galavečeru Central Group v Obecním domě. Soutěžní návrhy hodnotila odborná porota, ve které zasedli historik architektury Zdeněk Lukeš a architekti David Vávra, Adam Gebrian či Ondřej Chybík.

Letošní již 12. ročník soutěže ukázal, že budoucí naděje české architektury stále dokáží v našem hlavním městě najít celou řadu pozoruhodných míst, jež možná nepochopitelně nedostala zatím příležitost prokázat svůj skrytý potenciál a která leží tak trochu mimo pozornost, protože neslouží svému původnímu účelu, nebo zkrátka nikdy nebyla pořádně na očích.

Přestože v letošním ročníku přišlo o něco méně návrhů než vloni, odborná porota v čele s architektem a historikem architektury Zdeňkem Lukešem velmi ocenila vysokou úroveň prakticky všech přihlášených prací. „Všichni soutěžící přistoupili k zadání na vysoké úrovni, jak co do kvality vlastních návrhů, tak co do zpracování. Návrh, který získal první cenu, pak porotu mimořádně zaujal nejen proto, že se autor zabýval exponovaným územím v jádru Prahy, ale i odvahou a invencí, s níž zpracoval své téma knihovny a administrativní budovy na stávajícím Nábřeží Ludvíka Svobody. Letošní ročník tedy porotu nezklamal,“ zhodnotil letošní ročník předseda poroty Zdeněk Lukeš.

Central Group podporuje touto formou studenty českých vysokých škol již mnoho let. Pořádáním studentských architektonických soutěží tak dlouhodobě přispívá ke vzdělávání nastupující generace architektů. „Podpora rozvoje vzdělávání v tomto velmi prestižním oboru je pro nás jako největšího rezidenční stavitele v zemi velmi důležitá. Studentská architektonická soutěž podle jasných pravidel dokáže studenty velmi dobře připravit na budoucí praxi, což se v minulosti potvrdilo u architekta Ondřeje Chybíka, který se před několika lety stal vítězem naší studentské soutěže. A dnes je nejen velmi platným členem odborné poroty této soutěže, ale zejména velmi uznávaným architektem, který za realizace svých architektonických návrhů získává pravidelně četná ocenění,“ řekl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Velkým bonusem pro vítěze studentské soutěže Central Group je také stáž v ateliéru Josefa Pleskota. Autor vítězného návrhu tak bude moci nahlédnout doslova pod pokličku jednoho z nejprestižnějších českých architektonických ateliérů. Vítěz jednoho z předchozích ročníků studentské soutěže Václav Ulč popsal svou stáž takto: „Už na začátku nás Josef Pleskot upozornil na to, že se nejedná o žádné místo zázraků. Přesto všichni vidí, že tam vznikají opravdu výjimečné stavby a podle mého názoru je to právě osobností architekta Pleskota, který i v běžném prostředí dokáže podávat takové výkony,“ ocenil přínos stáže Ulč.

Zasedání poroty 12. ročníku studentské architektonické soutěže Central Group
Výsledky studentské architektonické soutěže Central Group

Vítěz získal odměnu 100 000 Kč a stáž u architekta Josefa Pleskota. Student na druhém místě
50 000 Kč a třetí místo pak 25 000 Kč.

1. místo (100 tis. Kč + stáž u architekta Josefa Pleskota)
Vojtěch Rudorfer, ČVUT Fakulta architektury
Nábřeží Lannova

2. místo (50 tis. Kč)
Jakub Wiesner, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Stezka

3. místo (25 tis. Kč)
Jakub Kender, Akademie výtvarných umění v Praze
Konverze kulisárny Národního divadla

Podrobné výsledky najdete ZDE.
tisková zpráva

Související články:

Unikátní stavba na komplikovaném místě v Praze  18.12.2019
další…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*