Unikátní súdánsko-sahelská sakrální architektura

Jednu z nejpohádkovějších tváří sakrální architektury najde cestovatel v africkém Mali, kde stojí unikátní příklady tzv. súdánsko-sahelské architektury. Vedle legendárního malijského města Timbuktu je výkladní skříní tohoto unikátu sakrální architektury hliněné městečko Djenné se svou gigantickou hliněnou mešitou, která je největší svého druhu na světě.

Velká mešita v Djenné má ve zdech vnitřní dřevěnou konstrukci, která je obestavěna hliněnými cihlami plněnými slámou a pokryta hliněnou vrstvou tak, že dřevěné kůly vystupují asi půl metru z obvodových zdí a slouží zároveň jako lešení, po kterém se pohybují lidé, opravující vnější hliněný nános pravidelně každé léto po deštích. Současná Velká mešita v Djenné stojí na místě nejstarší mešity ze 13. století; postupně byla přestavována a zvětšována, a protože je vystavěna z hlíny, nelze definovat, jak je stará, neboť se stále obnovuje. Poslední velká rekonstrukce proběhla před více než sto lety. Je to de facto živá stavba, která se opticky nemění, ale jejíž konstrukce se neustále obnovuje podobně jako buňky v lidském těle.

Prakticky celé historické město Djenné je vystavěno z hlíny a sušených hliněných cihel v súdánsko-sahelském stylu. Specifická architektura pracuje s oblými tvary v souladu se stovky let starou tradicí, jejíž typickým znakem jsou vedle tvarů budov také dřevěné okenice s kovanými arabskými motivy. Domy ve staré čtvrti Djenné jsou charakteristické malými místnostmi a vzájemným propojením přes střechy a terasy pomocí průchodů, schodišť a lávek tvořících dohromady fascinující hliněný labyrint.

Mešitu mohou navštívit pouze muslimové: jinověrci do interiéru tohoto hliněného skvostu nesmí. Dlouze jsem hovořil s mužem u vstupu mezi masivními hliněnými pilíři a po zajímavém rozhovoru jsem se mohl projít alespoň po krásném nádvoří. Sympatický hlídač mi dovolil nahlédnout do hlavní brány, takže mohu alespoň říci, že interiér je temný, všechny doplňky jsou hliněné, na zemi jsou rozloženy krásné modré zdobené koberce a vstupuje se zásadně bez bot. Interiér není vzdušný a otevřený, jak by se mohlo při pohledu zvenčí zdát, je totiž plný masivních hliněných pilířů velmi nahusto rozprostřených, aby podepíraly strop této jednoduché, leč o to úchvatnější stavby. Každý týden probíhá před mešitou rušný trh, kde je možné pozorovat nádherný etnický, kulturní a náboženský mix. Z mého pohledu religionisty je nejzajímavější synkreze islámu se západoafrickým vodunem (jinak též západoafrické voodoo).

Súdánsko-sahelskou architekturu může cestovatel obdivovat téměř po celé oblasti tzv. sahelského pásu, jenž se line od Senegalu až po Súdán jižně od Sahary, ovšem nejvíce staveb uvidí v Mali, Nigeru, Burkině Faso a severní Ghaně či Nigérii. V samotném Súdánu paradoxně žádná větší či významnější mešita vystavěná v súdánsko-sahelském stylu není. Jistými centry této krásné architektury jsou malijské Timbuktu a Djenné a nigerský Agadez.
Ondřej Havelka



Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*