Uničov získá peníze z EU na rekonstrukci Masarykova náměstí

Fotogalerie ke článku (1)

Projekt Masarykova náměstí v Uničově (zdroj: MCO)

Projekt Masarykova náměstí v Uničově (zdroj: MCO)
Celá fotogalerie (1)

Autorem projektu rekonstrukce, je architekt Milan Obenaus.

Město Uničov  získá z evropských fondů bezmála 62 milionů korun na kompletní rekonstrukci hlavního Masarykova náměstí. Starostka Jarmila Kaprálová ČTK řekla, že dalších 11 milionů korun, které jsou na rekonstrukci potřeba, dá město z vlastních zdrojů. Naplánována je na příští rok.

Získání dotace bylo podle Kaprálové prioritou. "Do Masarykova náměstí se v předlistopadových desetiletích prakticky neinvestovalo. S úpravami historického jádra se ve větší míře začalo až po roce 1990 a jednotlivé fáze byly závislé na finančních možnostech města i soukromých majitelů nemovitostí. Mnohé se už podařilo, ale skutečně zásadní rekonstrukci město pouze z vlastních prostředků zaplatit nemůže," uvedla Kaprálová.

Masarykovo náměstí má plochu 1,4 hektaru a tvar nepravidelného lichoběžníku. Autorem projektu rekonstrukce, jež se připravuje šest let, je architekt Milan Obenaus. O záměru rozhodlo zastupitelstvo města v roce 2002. Následovala veřejná diskuse o podobě náměstí. "Podle prvotních studií, které vycházely z požadavků památkářů, měla z náměstí prakticky zmizet veškerá zeleň, občané s tím ale nesouhlasili. Nynější stromy, hlohy obecné, nahradí javory a v blízkosti busty T. G. Masaryka vznikne odpočinková zóna s dalšími dřevinami. Lípa svobody a trnovník akát rostoucí u radnice zůstanou na svém místě, ale alej na jižní straně náměstí zanikne, protože ji chybí dostatek slunečního svitu.

K předlažbě budou z části využity původní, stářím ohlazené žulové kostky, z části nové kamenné desky. Aby mohlo v centru města vzniknout několik odpočinkových zón, bude mírně pozměněn systém parkování. Modernizován bude i mobiliář a veřejné osvětlení. Rekonstrukce by měla skončit v říjnu 2009.

Zdroj: zpráva ČTK 17.7.2008

Doplněno Stavbaweb:
Ing. arch. Milan Obenaus je od ledna 2007 městským architektem Uničova. Mimo jiné je autorem projektu adaptace bývalého muzea na městský úřad, rekonstrukce galerie v někdejší křížové chodbě klášterního kostela i budoucí podoby Masarykova náměstí a přilehlých ulic v historickém centru Uničova.
(Zdroj: internet)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*