Univerzita Karlova chystá investice do nových i starých budov

(ČTK) – Univerzita Karlova (UK) chce letos dokončit výstavbu nového pracoviště matematicko-fyzikální fakulty v Troji a přestavbu budovy bývalé menzy kolejí 17. listopadu, kam by se měla přestěhovat fakulta humanitních studií. Celkem hodlá letos univerzita do výstavby a rekonstrukce různých budov investovat přibližně 2,5 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí UK Václav Hájek. Kolem 400 milionů korun se univerzita chystá dát na modernizaci vybavení a přístrojů. Peníze bude čerpat z vlastního rozpočtu, dotací ministerstva školství i Evropské unie.

Zřejmě největší letošní investicí univerzity bude dostavba nové učební budovy s posluchárnou pro matematicko-fyzikální fakultu v Troji. Z celkové částky zhruba 312 milionů korun za tento projekt hodlá škola letos zaplatit kolem 263 milionů korun. Využije přitom peněz z programu ministerstva školství i vlastních peněz. Stavba by měla skončit na konci roku.

Další významnou akcí bude dokončení přestavby bývalé menzy 17. listopadu na sídlo fakulty humanitních studií. Projekt má vyjít na celkem 630 milionů korun včetně úpravy okolí. Kolem 350 milionů zřejmě univerzita zaplatí letos, a to opět ze svých peněz i z dotací ministerstva.

Fakulta humanitních studií vznikla jako nejmladší fakulta univerzity v roce 2000 a v současnosti sídlí v pražských Jinonicích. Kromě toho má pronájem v bývalých jeslích na Hůrce a několik místností na Vinohradech. Přestěhování plánuje od roku 2007. Práce na přeměně bývalé menzy začaly, a fakulta by se tak mohla stěhovat možná na začátku příštího roku.

Řadu investic za dohromady stovky milionů korun plánují i další části školy. S několika významnými počítají například lékařské fakulty. První lékařská fakulta chce letos mimo jiné dodělat rekonstrukci budovy Fyziologického ústavu na Albertově za 247 milionů korun a druhá lékařská fakulta počítá s dostavbou nového sídla v Plzeňské ulici za 234 milionů korun. Lékařská fakulta v Plzni bude dál pracovat na přípravě Univerzitního medicínského centra. Minikampus za přibližně 1,1 miliardy korun má v Plzni vyrůst do konce roku 2022. V současnosti se na stavbu připravuje výběrové řízení.

V roce 2020 by univerzita chtěla začít se svou největší výstavbou za posledních sto let. Půjde o nový kampus na Albertově, jehož součástí budou dvě budovy – Biocentrum a Globcentrum. Stavba přijde na celkem asi 2,5 miliardy korun ze státního rozpočtu. Letos škola zaplatí zhruba 142 milionů korun, a to za vyřízení stavebního povolení, zbourání současné menzy a dalších tří budov na místě budoucího staveniště a stavbu provizorní menzy na jiném místě.

Škola začne letos také s modernizací kolejí Na Větrníku a s opravami koleje Švehlova – Stará budova, které mají trvat do července 2022 a měly by stát asi čtvrt miliardy korun z dotací ministerstva školství. Objekt z roku 1925 je od roku 2004 kulturní památkou, nyní ale nevyhovuje požadavkům na moderní ubytování a stravování.

Za poslední čtyři roky univerzita podle Hájka zrekonstruovala asi deset procent celkové kapacity svých kolejí. Loni na opravy studentského ubytování vydala kolem 150 milionů korun. V nadcházejících letech by měla peníze čerpat i z programu na obnovu vysokoškolských kolejí a menz, který loni v září schválila vláda. Program počítá s podporou investic za celkem 2,5 miliardy korun do roku 2027. První z výzev by ministerstvo podle svého tiskového oddělení chtělo vyhlásit do konce února. 

Doplněno Stavbaweb:

• Pavilon MFF UK (Pelc Tyrolka)
Autor: Architektonický atelier Ježková Jaroš
Spolupráce: Majo architekti
Projekt: DÚR: 2012
Investor: MFF UK

Pavilon je umístěn na severním okraji pozemku MFF v Troji, v bezprostřední návaznosti na stávající areál. V objektu je navržena posluchárna pro 250 studentů, knihovna, specializované učebny a ve 4.NP pracovny pedagogů a laboratoře.

• Přestavba objektu bývalé menzy Kolejí 17. listopadu v Praze 8 pro potřeby Fakulty humanitních studií UK
V roce 2009 proběhla jednokolová vyzvaná anonymní architektonická soutěž.
Autorem vítězného návrhu byl ateliér Kuba & Pilař architekti s.r.o. (Akad. arch. Ladislav Kuba) – Brno.
Více informací o soutěži včetně návrhů najdete ZDE.
Související články:
Fakulta humanitních studií bude mít nové sídlo ze staré menzy 8.7.2009

• Dostavba nového sídla druhé lékařské fakulty v areálu Plzeňská
28. července 2017 podepsal děkan 2. lékařské fakulty prof. Vladimír Komárek se společností Unistav Construction, a. s., smlouvu o dílo na 3. etapu dostavby fakultních budov v areálu na Plzeňské. Stavba byla tentýž den zahájena a její dokončení se předpokládá v první polovině roku 2019. Nová budova nahradí dosavadní pavilony A a B v jižní části areálu a poskytne výukové prostory pro řadu teoretických ústavů fakulty, včetně Ústavu anatomie.
Vizualizace najdete ZDE.

• UniMec II
Autor: VPÚ DECO Praha
Projekt pod názvem „Univerzitní medicínské centrum Lékařské fakulty v Plzni UniMeC – 2. etapa“ zahrnuje výstavbu rozhodující části hlavní budovy. V nové hlavní budově by měla v budoucnu nalézt útočiště všechna neklinická pracoviště fakulty, která dosud v kampusu UniMeC nesídlí.
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

• Kampus Albertov
Kampus Albertov v Praze se bude stavět podle vítězného návrhu z architektonické soutěže – podle návrhu ateliéru Znamení čtyř – architekti.
Související články:
Kampus Albertov se bude stavět podle návrhu ateliéru Znamení čtyř – architekti 20.2.2017
Výstava soutěžních návrhů na Kampus Albertov 13.12.2016
Kampus Albertov   (návrh M1 architekti) 25.11.2016
Kampus Albertov  (návrh Znamení čtyř architekti) 24.11.2016
Soutěž na Kampus Albertov vyhrálo Znamení čtyř – architekti 8.8.2016
Do architektonické soutěže na Kampus Albertov přišlo 33 návrhů 19.1.2016
Kampus Albertov 7.9.2015
Stavba kampusu Albertov za 2,4 miliardy se odkládá do roku 2016 6.5.2013
Architektonická soutěž na vybudování univerzitního centra excelence na Albertově – příkladné chování Univerzity Karlovy 19.9.2011
Kampus Albertov 8.9.2011

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*