Univerzitní medicínské centrum LF UK v Plzni

(ČTK) – Lékařská fakulta Univerzity Karlovy otevřela 17. října v Plzni nové univerzitní medicínské centrum, nabídne špičkový výzkum i výuku studentů. Minikampus v těsném sousedství fakultní nemocnice tvoří budova teoretických ústavů určená převážně pro výuku a Biomedicínské centrum zaměřené na výzkum a vývoj. Výstavba komplexu trvala téměř dva roky, vyšla na více než půl miliardy korun. Autorem projektu je ateliér AS Projekt (doplněno Stavbaweb).

Biomedicínské centrum LF UK v Plzni (zdroj foto: www.biomedic-plzen.cz)
Biomedicínské centrum LF UK v Plzni (zdroj foto: www.biomedic-plzen.cz)
"Za celých 65 let existence jsme od nikoho nedostali žádné prostředky, abychom se rozvíjeli dál a zvýšili potenciál přístrojový a vědecký, až v tomto okamžiku,"
řekl děkan lékařské fakulty v Plzni Boris Kreuzberg.

Novou budovu teoretických ústavů, sedmipodlažní objekt o ploše zhruba 5000 metrů čtverečních, využije při výuce všech 2000 studentů fakulty. Do moderních prostor se přestěhovalo pět ústavů plzeňské lékařské fakulty, tedy ústav biofyziky, biologie, farmakologie a toxikologie, fyziologie a patologické fyziologie. Do budoucna chce fakulta peníze ještě na jednu budovu, kam z nevyhovujících prostor přestěhuje zbylé ústavy.

V Biomedicínském centru o ploše přes 4000 metrů čtverečních, jež má dvě budovy vysoce specializovaných laboratoří a pracoven, bude pracovat 110 výzkumných pracovníků, čtvrtinu tvoří studenti doktorských programů. Centrum se bude věnovat výhradně výzkumu a vývoji, a to v oblasti náhrady a regenerace orgánů. Jako jediné pracoviště v regionu se zaměřuje primárně na biomedicínský výzkum, věnuje se základnímu i aplikovanému výzkumu.

V centru bude fungovat mj. laboratoř experimentální neurofyziologie, jež se věnuje výzkumu mozku, především paměti. Vede ji Karel Ježek, jenž donedávna působil na Kavliho institutu systémové neurovědy, součásti univerzity v Trondheimu, v němž působí May-Britt a Edvard Moserovi. Ti získali letos Nobelovu cenu za lékařství. Ježek v jejich týmu strávil sedm let, stále s nimi spolupracuje. Jak řekl ČTK, v Plzni svůj tým buduje od ledna, na založení laboratoře dostal pět milionů korun. "Zajímá nás především, jak je paměť organizovaná v mozku, neuronových sítích," uvedl.
Biomedicínské centrum LF UK v Plzni (zdroj foto: www.biomedic-plzen.cz)
V centru se bude provádět i aplikovaný výzkum tak, aby jeho výsledky přispěly k rozšíření možností transplantace ledvin, k optimalizaci dialyzační léčby, k identifikaci biomarkerů orgánových poškození, pracuje se i na zdokonalení techniky umělého oplodnění, na metodách pro práci s kmenovými buňkami a jejich využití pro regeneraci srdce nebo jater.

Minikampus je placen z programu Výzkum a vývoj pro inovace a doplacen z vlastních zdrojů univerzity. Dotace na budovu teoretických ústavů je 161 milionů Kč, na centrum 408 milionů Kč. Dle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy je snahou získat v dalším programovacím období peníze i na stavbu třetí budovy. "Aby byla fakulta na jednom místě," uvedl.
zdroj foto: www.biomedic-plzen.cz

Doplněno Stavbaweb:
Univerzitní medicínské centrum LF UK v Plzni

Den otevřených dveří v Biomedicínském centru LF UK v Plzni
dne 8. 11. 2014 v rámci Týdne vědy a techniky, kterou pořádá AV ČR ve dnech 1.–15. 11. 2014 (www.tydenvedy.cz).


Související články:


Biomedicínské centrum LF UK v Plzni (zdroj foto: www.biomedic-plzen.cz)
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*