Únor v CAMPu

Nereálný socialismus  ÚT 12/02 19.00 PŘEDNÁŠKA
Druhá polovina 20. století zanechala v Praze velké množství staveb nejrůznějšího druhu i kvality. Léta 1945 až 1989 však zanechala Praze také velké množství studií a projektů, jež z nejrůznějších důvodů nebyly ve stavbu proměněny. Praha mohla vypadat docela odlišně. Ne vždy lépe, mnohdy však mnohem zajímavěji. Co všechno mohlo stát na předmostí Pankráckého mostu? Jak mohla vypadat Fakultní nemocnice v Praze 2? Kde mohlo být evropské centrum matematiky a fyziky? Jak mohlo vypadat Budějovické náměstí? Co mohlo být u stanice metra Želivského? Jaký Praha mohla mít nový kostel? A jak mohl vypadat hotel na Barrandově? Přednáška kurátorky a teoretičky architektury Radomíry Sedlákové.


Urban Talks: Henning Larsen (DK) 
ST 20/02 19.00 PŘEDNÁŠKA

Urban Talks jsou rozhovory se zahraničními hosty. V únoru do CAMPu zavítá Jacob Kurek, šéf mezinárodních projektů a partner v dánském architektonickém studiu Henning Larsen, které patří k těm nejprestižnějším ve svém oboru. Za koncertní halu Harpa v islandském Reykjavíku získalo Cenu Miese van der Roheho, tedy Cenu Evropské unie za současnou architekturu. Mnoho významných ocenění obdrželo i za bytový dům připomínající vlny s názvem The Wave v přímořském Vejle nebo univerzitní kampusy v Roskilde a Koldingu. Nedávno studio dokončilo výstavbu nové radnice švédského města Kiruna, které se z důvodu těžby celé přesouvá o tři kilometry na východ.
Jacob Kurek stál za založením kanceláře Henning Larsen v Rijádu, kde byl zodpovědný za množství mezinárodních projektů, mimo jiné i návrh nové Finanční čtvrti krále Abdullaha, díky kterému byl v roce 2010 označen za jednoho z 5 nejvlivnějších architektů Saudské Arábie. Díky jeho vytrvalé snaze v zahraničí studio v současnosti působí ve 12 zemích Evropy a Blízkého východu. Má mnohaleté zkušenosti s územním plánováním, skrze které se snaží vytvářet pro obyvatele měst udržitelnou budoucnost, aniž by opomíjel kulturní a historické hodnoty specifických lokací. Zároveň vyučuje architekturu na Dánské královské akademii umění. V únoru přijede do CAMPu – Centra architektury a městského plánování v Praze vyprávět o své práci, architektuře a skandinávské zkušenosti se zapojením veřejnosti do městského plánování.


pátek 22. 2. od 19:00 / Expati s Adamem Gebrianem, host: Marek Obtulovič, ODDO architects (VN)
Debata, ve které architekt Adam Gebrian přadstavuje české architekty ve službách prestižních zahraničních ateliérů. Hostem únorové debaty bude Marek Obtulovič, český architekt žijící v Hanoji, kde vede vlastní architektonické studio ODDO architects. Před otevřením vlastní praxe sbíral zkušenosti po celém světě, především však ve slavném vietnamském ateliéru Vo Trong Nghia. Vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně a absolvoval studijní stáž na University of Strathclyde v Glasgow. Tam také působil v kanceláři SMC Davis Duncan Architects a posléze v bruselské Architectenbureau Jan Maenhout. Ve studiu Vo Trong Nghia, které se proslavilo typickými konstrukcemi z bambusu, za které pravidelně získává prestižní ocenění z mezinárodních soutěží, pracoval 3 roky. Stal se vedoucím architektonického týmu a podílel se na přípravě vietnamského pavilonu na výstavě EXPO v Miláně nebo na architektonické soutěži na Guggenheimovo muzeum v Helsinkách. V roce 2016 založil společně se svou ženou Mai Lan Chi v Hanoji vlastní studio ODDO architects. Kancelář se věnuje projektům ve Vietnamu i České republice. Pracovali tak například na zajímavém lesoparku v obci Horní Bludovice nebo na komplexech rodinných domů v Hanoji. V únoru bude Marek Obtulovič v CAMPu – Centru architektury a městského plánování v Praze debatovat s architektem Adamem Gebrianem o praxi v zahraničí a založení vlastního vietnamského studia.


CAMPING s Ondřejem Cihlářem
ÚT 26/02 19.00 NOVINKA

Svěží talkshow nad metropolitními vizemi a plány, architekturou, dopravou a aktuálními plány rozvoje hlavního města s vizionáři, odborníky i aktivními občany. Odlehčeně moderuje Ondřej Cihlář z divadla Vosto5. Hosty prvního vydání budou první noční starosta Prahy Jan Štern a bývalá primátorka Adriana Krnáčová. 

Celý program je k dispozici na webu www.praha.camp a Facebooku.
Vstupenky na GoOut.cz

podle podkladů pořadatele

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*