Úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad

(ČTK) – Nové vedení třetí městské části chce v co nejkratším čase zahájit úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad, které se plánují od přelomu tisíciletí. Podle starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) je však nejprve nutné se domluvit na podobě oprav. V prvním čtvrtletí letošního roku proto chce uspořádat diskuse s místními obyvateli a podle toho rozhodnout, zda radnice vypíše novou architektonickou soutěž, nebo už zahájí drobnější úpravy náměstí.

Různá vedení Prahy 3 celkovou rekonstrukci náměstí od roku 2002 postupně odkládala. Místní obyvatelé a politici se nebyli schopni shodnout na její podobě. Přípravu rekonstrukce podle původního projektu loni v březnu zastavilo svým usnesením zastupitelstvo městské části. Podle zastupitelů byl projekt zastaralý, příliš nákladný a znamenal by zabetonování zelených ploch.

Nyní je podle starosty Ptáčka nutné najít shodu na podobě úprav a co nejdříve začít na náměstí pracovat. „Vzal jsem si tohle jako jeden ze svých stěžejních bodů, abychom nastartovali nejenom urychlenou diskusi, tedy abychom se dohodli, jak to má vypadat, ale abychom reálně rekonstrukci zahájili,“ uvedl a dodal, že dlouhé čekání se negativně podepisuje na stavu náměstí.

První fází by podle Ptáčka měla být diskuse s autory původního projektu a s obyvateli. „Minulé vedení špatně projekt komunikovalo vůči veřejnosti. Jako takovou perličku bych řekl, že vizualizace náměstí byly zveřejněny teprve ve chvíli, kdy byl celý návrh zastupitelstvem zrušen. To mi samo o sobě přijde absurdní,“ uvedl.

Na základě diskusí podle něj radnice rozhodne, jestli vyhlásí novou soutěž na celkovou rekonstrukci, nebo půjde cestou dílčích úprav. Rozhodnout by starosta chtěl v první čtvrtině letošního roku.

Původní projekt z roku 2002 počítal například s osázením náměstí vzrostlými lipami a platany a s vydlážděním plochy před kostelem. Měly být upraveny nevzhledné vstupy do metra, zlepšen přístup pro pěší a zmizet měl průduch z metra a kašna. Právě proti odstranění kašny se zvedl odpor mezi místními, na základě kterého radnice projekt v roce 2014 upravila. Úpravy měly vyjít na 75 milionů korun a původně je měl z větší části zaplatit magistrát.

Doplněno Stavbaweb:
V roce 2002 zorganizovala radnice pod vedením ODS veřejnou architektonickou soutěž na rekonstrukci nám. Jiřího z Poděbrad. V roce 2013, kdy náměstí spadalo do kompetence Ondřeje Ruta ze Strany zelených, byla na vítězný návrh objednána projektová dokumentace pro územní rozhodnutí. V roce 2014, kdy měla náměstí Jiřího z Poděbrad v kompetenci starostka Vladislava Hujová z TOP 09, architekt Mirek Cikán zapracoval připomínky spolků i jednotlivců a bylo vydáno územní rozhodnutí, které vytvořilo i prostor pro vybudování bezbariérového vstupu do metra prostřednictvím výtahu. V březnu 2018 ale většina zastupitelů odhlasovala zrušení tohoto projektu, aniž by se seznámila se zapracovanými změnami.
Podle opozičního zastupitele Matěje Stropnického (Zelení/Žižkov (nejen) Sobě), který zrušení rekonstrukce předložil, si v Praze 3 zaslouží investice zanedbanější prostranství ve spodní části Žižkova. Náměstí Jiřího z Poděbrad podle Stropnického potřebuje pravidelnou údržbu a výměnu starého mobiliáře, který nebyl vyměněn kvůli čekání na komplexní rekonstrukci náměstí.
Náklady na rekonstrukci náměstí byly stanovené na 75 milionů korun. Vedení radnice mělo v plánu investovat do komplexní rekonstrukce 20 milionů korun a zbytek chtělo získat od hlavního města, to ale finanční podporu městské části neposkytlo. Podle původních plánů se mělo začít s realizací projektu v roce 2015.
(Zdroj: Praha 3 a zpráva ČTK 21.3.2018 )

Projekt revitalizace Náměstí Jiřího z Poděbrad autorů MCA Atelier naleznete ZDE.

Související články:

Praha 3 připravuje úpravy náměstí Jiřího z Poděbrad  19.10.2017
Náměstí Jiřího z Poděbrad v novém  10.12014
Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3  20.11.2012
                         

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Pod náměstím je třeba nejprve vybudovat parkování, potom může následovat Úprava náměstí…

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Myslela jsem, že betonový projekt byl dávno zavržen. Ať si slavný ateliér vystačí s košem na odpadky. Náměstí slouží na farmářské trhy a jiné bohulibé akce. Na ty beton není potřeba.

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Uvedený návrh působí stroze až nesmyslně bolševisticky, jako přehlídková plocha pro jednotky gard. S plochou je třeba se pomazlit, nezapomenout na prostory pro příležitostné akce,vodu,zeleň,předzahrádky kaváren a nezávazný odpočinkový pohyb občanů!

 4. Čtenář Stavbawebu says:

  Jelikož nejsem fanatik a omezenec, tak konstatuji že v tomhle se Stropnickým naprosto souhlasím a dělá se mi zle z té omezené představy oněch |tvůrců|, kteří by náměstí zadláždili, stromy |popílili| (vždyť tak za třicet let vyrostou a ve vizualizacích jdou udělat snadno…) a pak budou jinde kňourat, jak je u nás málo zeleně a jak je v Praze v létě horko a dusno a budou přicházet s šílenými návrhy na střešní zahrady a zelené fasády.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*