Urbanized, unikátní dokument o vlivu městského designu na život člověka, uvede Aerofilms od 26. května do vybraných kin

Nejdřív zformujeme svoje města a pak naše města zformují nás.“ Přední dánský architekt Jan Gehl takto vystihuje hlavní myšlenku dokumentu Garyho Hustwita Urbanized. Ve třetím pokračování své trilogie o designu se Hustwit zaměřil na design měst, který má ze všech oblastí největší vliv na život lidí.


Planetární exkurze dvanácti světovými metropolemi, výpovědi architektonických celebrit jako Sir Norman Foster a Oscar Niemayer a unikátní filmové záběry tvoří dohromady myšlenkami nabitou a živou filmovou esej, která osloví a inspiruje odborníky stejně jako běžné obyvatele. Premiéra filmu spojená s debatou se uskuteční 26. května v kině Světozor v rámci festivalu ReSite. Inspirace pro Prahu a šance pro osvícené myšlenky proměnit se ve skutečnost.

Jak se do města volá, tak se z města ozývá…
Kde žijeme, jak se dostáváme z místa na místo, kde pracujeme, jak odpočíváme, jaké příležitosti jsou nám nabízeny – fyzický design města nám všechny tyto faktory přímo diktuje“, vysvětluje Gary Hustwit, proč se věnuje otázce urbanismu. Jak udělat život ve městech přívětivým, bezpečným, pohodlným a jak zajistit jeho udržitelnost v blízké i vzdálenější budoucnosti. To jsou zásadní otázky, které si kladou a které se pokoušejí řešit architekti, územní plánovači i zástupci občanských iniciativ, vystupující v dokumentu.


(Foto: Sir N. Foster, O. Niemayer a autor filmu G. Hustwit)

Na kole Bogotou, oddech na kolejích
Gary Hustwit zachycuje osvícená řešení: síť cyklostezek tam, kde bychom je čekali nejméně – v kolumbijské Bogotě – či úspěšnou revitalizaci opuštěné newyorské nadzemní dráhy v odpočinkovou a pěší zónu. A také řešení, která se jeví jinak z perspektivy božího oka a z pohledu lidského chodce, jako třeba modernistická Brazília. Nechybí pohled na spontánně vznikající design na předměstích indických či jihoafrických aglomerací. Jdou snahy udělat z pražského Václavského náměstí pěší zónu tím směrem, který naznačuje Urbanized?
Premiéra v rámci ReSite – inspirace pro Prahu
Dokument se nesnaží o jednoznačný závěr, ale klade správné otázky a dává naději díky projektům, jež se z roviny chiméry staly organickou součástí měst. Upoutá svou optimistickou polohou, která jako by ohlašovala renesanci osvícenství. Má moc rozproudit nevyhnutelnou diskusi a inspirovat odborníky i běžné obyvatele. Inspirovat bude i česká města včetně Prahy. Premiéru filmu doprovodí debata pořádaná v rámci festivalu ReSite 26. května v kině Světozor. V panelu budou zastoupeni architekti, urbanisté a odborníci ze světa i z České republiky. Prvním potvrzeným hostem je Alexandros E. Washburn, hlavní městský designér Odboru územního plánování města New York.
Alex Washburn je profesionální architekt, jehož společnost W Architecture and Landscape Architecture realizuje projekty po celém světě. Jeho přístup k městskému designu kombinuje architekturu s krajinářstvím a výsledkem je fúze ekologie a urbanismu. Studoval biologii a architekturu absolvoval na Harvardské univerzitě. Návštěva Alexe Washburna v Praze bude realizována za významné podpory Velvyslanectví Spojených států amerických v České republice.

Synopse
Urbanized, poslední z dílů trilogie dokumentů Garyho Hustwita o designu (po filmech Helvetica a Objectified), představuje řadu nejvýznamnějších světových architektů, územních plánovačů, autorů strategií a myslitelů, včetně jmen jako Sir Norman Foster, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas, Jan Gehl, Amanda Burden, Enrique Peñalosa, Alejandro Aravena a dalších. Opomenuti nejsou ani obdivuhodní obyvatelé, kteří se zasloužili o změny ve svém městě.
Kdo má výsadu udávat tvar a tvář našich měst a jakým způsobem to dělá? Jaký vliv má vzhled a koncepce měst na naše životy? Dokument zkoumá širokou škálu urbanistických projektů ve dvanáctce měst napříč celou planetou, od iniciativ zasahujících do masivní infrastruktury až po dočasné zásahy. Urbanized tak otevírá globální diskuzi o budoucnosti našich měst.

Původní název: Urbanized

VB – USA 2011
Režie: Gary Hustwit
Producent: Gary Hustwit
Kamera: Luke Geissbühler
Střih: Shelby Siegel and Michael Culyba
Délka: 85 minut

Distribuce v ČR
Premiéra: 26. května 2012
Kopie: Blu-ray (anglické znění, české titulky)
Film bude rovněž distribuován prostřednictvím platformy VoD (www.aerovod.cz).
Stránky distributor: www.aerofilms.cz/urbanized
Oficiální stránky: www.urbanizedfilm.com
Trailer: http://www.aerofilms.cz/filmy/193-Urbanized/fotogalerie/video/

reSITE Festival
(www.resite.cz) je pražský mezinárodní projekt s cílem představit různorodost pohledů na tvorbu měst ve snaze učinit tato města lepšími místy pro život. Jádrem festivalového programu je dvoudenní mezinárodní konference doplněná desítkou dalších podpůrných akcí, jakými jsou filmová představení, tvořivé dílny, městské hry, projížďky na kolech a veřejné diskuse. Leitmotivem prvního ročníku bude plánovaná proměna pražských nábřeží.

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*