Ústav dějin umění je proti demolici domu na Václavském náměstí

(ČTK) – Odborníci z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR se jednoznačně postavili proti odstranění domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. O tom, že nebude památkově chráněn, rozhodla ministryně kultury v demisi Alena Hanáková. Majitel může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou. Ústav to považuje za zcela nevhodný a nepřípustný zásah do integrity pražské památkové rezervace. ČTK o tom informoval Martin Mádl z Ústavu dějin umění.


"Demolici historického domu a jeho nahrazení průměrnou novostavbou v žádném případě Ústav dějin umění nepovažuje za zhodnocení prostoru Václavského náměstí, ale naopak za degradaci a nevratnou devastaci jeho urbanistických kvalit," píše se ve stanovisku, které má ČTK k dispozici.

Ministryně Hanáková rozhodla na základě vyjádření své rozkladové komise, která několik měsíců přezkoumávala verdikt památkového odboru ministerstva. Ten již loni rozhodl dům za kulturní památku neprohlásit. Z unesení ministryně plyne, že není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem hlavně místních samospráv.

Ústav je přesvědčen, že dům čp. 1601/II splňuje architektonické, urbanistické, historické a kulturní nároky na to, aby požíval ochranu jako kulturní památka. To, že odcházející ministryně nevyužila možnosti zabránit demolici domu v historickém jádru pražské památkové rezervace, která je zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO, považují odborníci Ústavu dějin umění za politováníhodné pochybení a selhání státu. Jeho úkolem má přitom podle ústavu být ochrana kulturních hodnot a práv veřejnosti těchto hodnot užívat.

Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty, několikrát se i demonstrovalo. Odpůrci demolice ještě čekají, jak dopadne územní řízení na stavebním úřadu Prahy 1 k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

Ústav dějin umění se opět ohradil proti rozhodnutí pražského zastupitelstva, jehož výbor ochrany památek a cestovního ruchu před třemi lety souhlasil s novostavbou. Za bezprecedentní pochybení a selhání památkové péče považuje i stanovisko odboru památkové péče pražského magistrátu. To v roce 2010 s demolicí tohoto domu a části sousedního hotelu Jalta, který má statut kulturní památky, souhlasilo. Ústav je přesvědčen, že rohový dům na Václavském náměstí by měl být v souladu s platnou vyhláškou o pražské památkové rezervaci zachován a chráněn.

Rozhodnutí ministryně kultury nicméně vítá majitel domu, firma Flow East. "Rozhodnutí (o tom, že dům není památkou) je uznáním práva před uspokojením hlasů lobbistických skupin, které se staví proti změnám," sdělila firma už dříve. Tvrdí, že nová budova bude citlivá k okolní architektuře a centru města přinese nová pracovní místa a investice.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*