V Amsterodamu po devíti letech skončila rekonstrukce Rijksmusea

Kompletní renovace podle plánů španělského architektonického ateliéru Cruz y Ortiz zahrnovala nejen opravu historických prostor, ale také zásadní modernizaci technického zázemí, včetně instalace vzduchotechniky či výtahů.

Amsterodam 15. července (ČTK) – Trvalo to téměř celé desetiletí, ale nyní je definitivně u konce – v pondělí v Amsterdamu symbolicky skončí rekonstrukce slavného Rijksmusea, v jehož sbírkách jsou například nejznámější plátna holandských mistrů. Stavbaři předají klíče od renovované budovy řediteli muzea Wimu Pijbesovi, a zaměstnanci tak budou moci začít stěhovat umělecká díla zpět do výstavních sálů. První návštěvníky muzeum přivítá na jaře 2013.

Rekonstrukce muzea v centru nizozemské metropole začala v roce 2003 a podle původních plánů měla být hotová už v roce 2008. Termín dokončení se však z nejrůznějších důvodů stále posouval, a proto byla budova z roku 1885 zavřená téměř devět let.

"Konečně můžeme začít se zařizováním," těší se ředitel Pijbes na to, až do 80 sálů nastěhuje přes 10.000 uměleckých artefaktů. Celkem má ale instituce ve sbírkách přes milion předmětů a většina z nich je uložena v depozitářích.

Během uplynulých let sice probíhaly v Rijksmuseu neustále stavební práce, zcela uzavřené ale nebylo nikdy. Pro návštěvníky bylo vždy přístupných alespoň několik sálů v postranních křídlech, kde byly k vidění největší skvosty z muzejních sbírek – například rozměrné Rembrandtovo plátno Noční hlídka nebo díla Vermeera a Halse.

Muzeum bude otevřené od dubna 2013, a to 365 dní v roce. Předpokládá se, že jedno z největších turistických lákadel Nizozemska navštíví přes dva miliony lidí.Doplněno Stavbaweb:
Více informací o rekonstrukci Rijksmusea naleznte na jeho stránkách
zde.
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*