V Boru u Tachova vzniká největší bytová zóna za posledních 20 let

Fotogalerie ke článku (1)

Bor (zdroj: město Bor)

Bor (zdroj: město Bor)
Celá fotogalerie (1)

Vznikne tam 85 parcel na rodinné domky, 12 řadových domků a pět čtyřpatrových bytových domů.

Až 200 nových bytů vznikne na okraji třítisícového města Bor na Tachovsku. Mají pomoci zvýšit počet obyvatel, který se dlouhodobě nemění. Projekt na desetihektarovém pozemku v severním směru od Čečkovic, kde je město jedním z majitelů, míří do územního řízení. Jedná se o největší budovanou bytovou zónu v Boru a okolí od roku 1989. ČTK to dnes řekl místostarosta Petr Myslivec.

"Vznikne tam 85 parcel na rodinné domky, 12 řadových domků a pět čtyřpatrových bytových domů, které bude stavět soukromá firma lidem na zakázku," dodal. Letos už by měla začít stavba prvního bytového domu s 12 až 16 byty na městských pozemcích. Vybuduje je klatovská firma SP Develop, která už má šest zájemců. Zóna by měla být zastavěná do tří až pěti let. Město bude prodávat pozemky za 400 až 600 korun za metr čtvereční. "Nechceme na tom vydělat, ale stabilizovat občany," řekl místostarosta.

Město zónu postupně zasíťuje, energetické rozvody jsou zatím dovedené k jejímu okraji. Radnice zatím nedokáže odhadnout, na kolik sítě a komunikace přijdou. Bor požádá do 30. dubna o pět milionů korun na vodovod a kanalizaci z evropského operačního programu Životní prostředí. Peníze na silnice chce získat z Regionálního operačního programu, o dotacích na další sítě zatím nemá jasno.

Borská radnice zvyšuje počet bytů ve městě i v jiném projektu. V listopadu město dostaví 104 bytů pro obyvatele s nižšími příjmy. Jde o přestavbu tří ubytoven v bývalých kasárnách Vysočany. "Žádosti rozešleme v září a o dva měsíce později je budeme přijímat," řekl Myslivec.

Zájem o bydlení ve městě, zejména mladých lidí a rodin, je velký. V dokončované průmyslové zóně CTPark Bor v Nové Hospodě u dálnice najde práci 2000 lidí. Investor, firma CTP Invest, navíc počítá s rozšířením zóny ze současných 95 o dalších 75 hektarů. Další stovky míst poskytují firmy v bývalých vysočanských kasárnách.

Rozvoji Boru má pomoci pětičlenný tým architektů a radních, jehož zřízení nyní radní schválili. "Do konce roku připraví program a náměty investic do roku 2013, první jednání má tento týden," řekl Myslivec. Rozvojový program má hlavně pomoci zatraktivnit život v pohraničním městě. Samotný Bor má nyní kolem 3000 lidí, včetně osad 4032 obyvatel.

Zdroj: Zpráva ČTK 12.3.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*