V branických ledárnách se bude v neděli hrát divadlo

Fotogalerie ke článku (1)

Branické ledárny. Zdroj foto: Wikipedia

Branické ledárny. Zdroj foto: Wikipedia
Celá fotogalerie (1)

Branické ledárny, unikátní průmyslová památka, která řadu let chátrá a veřejnosti je běžně nepřístupná, přivítá v neděli divadelníky i diváky. Skupina Oldstars připravila projekt nazvaný Deux es machina, který 10. května od 20:00 v tomto objektu předvede a který je inspirován zkušeností, jak se prostor otiskuje do příchozího člověka.

Pětice autorů pod vedením studentky DAMU Zuzany Malé se s prostorem ledáren setkávala po dobu jednoho roku a zabývala se pohybovými, světelnými a zvukovými experimenty. Výsledkem je scénický tvar, který po všech stránkách vychází z prostorových podmínek ledáren.

Hudba blížící se noisu nebo ambientu pracuje se zvuky, které se v obří lednici samovolně ozývají nebo které je v ní možné vytvořit za přispění tam nalezených předmětů. Smyslem projektu není podle autorů prostor měnit, ale upozornit na jeho současnou podobu.

Společenské ledárny v Braníku vznikly v letech 1909 až 1911 podle návrhu architekta Josefa Kovařoviče a až do 50. let sloužily pro získávání a uchovávání ledu z Vltavy, který se odtud rozvážel do hospod a pivovarů. Hlavní hala je zkonstruována jako obří lednice, která pojme 200.000 metrů krychlových ledu. Součástí areálu je umělá laguna, strojovny, stáje, zařízení na výrobu umělého ledu, byty pro zřízence a ohřívárna pro ledaře, kterými se na zimu stávali vltavští voraři.

Provoz ledáren skončil s vybudováním Slapské přehrady, od té doby objekt vlastnila Praha a využíval se nejčastěji jako sklad. Od ledna 1994 je vlastníkem soukromá osoba, dnes jsou ledárny na prodej. V lednici byl dlouho sklad ovoce a zeleniny, okolní budovy se pronajímají různě, například pro autobazar. Od roku 1990 jsou ledárny chráněny jako kulturní památka.

Přesto je jejich technický stav podle databáze Výzkumného centra průmyslového dědictví "velmi tristní". Na obvodových stěnách budov i na zděném oplocení je stále patrná původní výzdoba, založená na kombinaci omítky a režného zdiva z červených cihel. Omítka je místy dekorovaná rostlinnými motivy.

K ledárnám se diváci dostanou buď pešky nebo na kole po cyklostezce Výtoň - Modřany nebo tramvají číslo 3, 16 a 17 do zastávky Pobřežní cesta, kde si je před 20:00 vyzvedne průvodce. Kdo nedokáže opustit auto, může s ním zajet až k areálu.


Zdroj: Zpráva ČTK, 7. 5. 2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*