V Brně bude po 100 letech znovu vztyčena gotická Královská kaple

Bude stát na střeše parkovacího domu na Dominikánském náměstí.

Brno 20. července (ČTK) – Brno bude mít opět Královskou kapli, kterou založil v roce 1297 král Václav II.. Sestavena bude z původních kamenných fragmentů této budovy. Gotická kaple bude stát na střeše parkovacího domu na Dominikánském náměstí, tedy nedaleko od místa, kde se po staletí tyčila. Otevřena by mohla být již koncem příštího roku, řekl ČTK brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Kaple byla stržena v roce 1908.

Nyní na jejím místě stojí polyfunkční dům s kavárnou připomínající herce Vladimíra Menšíka. Kaple zasvěcená Panně Marii a svatému Václavu byla podle odborníků architektonicky ojedinělou. Unikátní byla svojí mohutností. Dosahovala výšky čtyř metrů. Mohutnou hlavní část objektu podpíral jediný sloup.

Když brněnští radní přišli počátkem minulého století se záměrem kapli zbourat kvůli úpravám centra města, vyvolalo to vlnu nevole. Odpůrci projektu se svými námitkami nepochodili. Vymohli si jen jediné: příslib, že kaple bude znovu vztyčena.

Po 101 letech nyní splníme slib našich předchůdců,“ řekl Onderka. Fragmenty kaple jsou uloženy na několika místech Brna.

Na střeše osmipatrového parkovacího domu se 450 místy za 170 milionů korun vznikne v nejbližších měsících prostor, kde budou všechny zachované části spojeny a vztyčeny. Některé kusy kaple se nedochovaly a bude nutné je nechat vyrobit. Do kaple povede samostatné schodiště tak, aby byla trvale veřejnosti přístupná.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*