V Brně se na den otevře osm velkých novostaveb i stavební školy

Den stavitelství a architektury v Brně 12-13. října 2007.

O víkendu se lidem otevře osm velkých brněnských novostaveb. Prohlídky s odborným výkladem jsou v Den stavitelství a architektury plánovány například v odbavovací hale letiště v Tuřanech, sídle Moravského zemského archivu, čistírně odpadních vod v Modřicích či v kampusu Masarykovy univerzity, řekli novinářům pořadatelé akce. Zároveň se stavbami se otevřou i některé jihomoravské stavební školy.

V Brně se za poslední roky prostavěly miliardy korun. Nejsou to jen byty, kanceláře a obchody, velké peníze jdou i do staveb státních institucí, škol či do dopravní infrastruktury. V těch největších a nejdražších z poslední doby se 12. nebo 13. října otevřou dveře široké veřejnosti a dostanou se i do míst, kam se při běžné návštěvě nepodívají. Úplně poprvé se lidé dostanou do nové budovy Moravského zemského archivu v Bohunicích. „Předběhli jsme oficiální otevření, návštěvníkům tak ukážeme jenom část,“ uvedl ředitel Národního stavebního centra Rudolf Böhm.

Podle pořadatelů by mohlo přijít tisíce lidí, přesný odhad nemají. „Rádi bychom se zbavili pozlátka, že jsme jenom obyčejní betonáři. Dokážeme z betonu postavit i krásné stavby,“ míní Miroslav Loutocký z České komory akreditovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Dokazují to i ocenění, která některé ze staveb získaly. Třeba univerzitní kampus a terminál brněnského letiště byly v minulých letech zvoleny stavbou roku.

Pořadatelé chtějí do novostaveb nalákat hlavně mladé lidi. Rádi by je přilákali ke studiu na stavebních školách. Absolventů je v posledních letech málo, a firmy z oboru tak postrádají zaměstnance. Součástí Dne stavitelství je proto den otevřených dveří na několika jihomoravských učilištích i středních a vysokých školách.
Den stavitelství a architektury se koná letos poprvé. Pořadatelé ho berou zatím jako pokus. V celém Česku se otevře několik desítek staveb.

zdroj: ČTK, sap snm

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*