V Brně už stojí hrubá stavba největší české výstavní haly

Pavilon P by měl být zkolaudován v květnu 2009.

Dělníci na brněnském výstavišti v těchto dnech dokončili hrubou stavbu největší české a zřejmě i středoevropské výstavní haly. Pavilon P za více než 900 milionů korun by měl být zkolaudován v květnu 2009 a hned měsíc nato v něm budou vystavovat automobilky na veletrhu Autosalon. Dnes stavaři na střechu pavilonu do výšky přibližně 16 metrů umístili šestimetrový vánoční strom – obdobu májky, která se na některé hrubé stavby tradičně staví.

Pavilon P je 214 metrů dlouhý a 90 metrů široký. Nabídne přes 10.000 metrů čtverečních výstavní plochy. Původně měl stát kolem 800 milionů korun, kvůli některým úpravám projektu však bylo nutné cenu zhruba o 110 milionů Kč navýšit. „Ještě za běhu docházelo k některým úpravám, dolaďovaly se některé detaily, jako na každé stavbě,“ uvedl náměstek generálního ředitele Veletrhů Brno Kamil Trávníček.

Samotná stavba přijde na necelých 750 milionů korun. Další náklady si vyžádala demolice tří původních menších pavilonů, které stály na místě dnešního staveniště. Celkem tak bude v areálu brněnského výstaviště 14 pavilonů, mezi nimi například architektonicky ceněné stavby jako pavilon A nebo Z i novější objekty z 90. let – pavilon V, F nebo E.

Brněnské veletrhy ovládají přibližně dvě třetiny tuzemského výstavního trhu. Jejich kalendář nabízí ročně přes 40 akcí. Loni firma vykázala obrat 1,766 miliardy korun a zisk před zdaněním 92,4 milionu Kč. K pozitivnímu hospodářskému výsledku přispěly zejména Mezinárodní strojírenský veletrh, Stavební veletrhy a veletrh Autosalon. Právě na těchto hlavních akcích pociťovaly Veletrhy Brno v posledních letech nedostatek kvalitní výstavní plochy.

Zdroj: Zpráva ČTK 18.12.2008

Doplněno Stavbaweb:
Autory projektu Pavilonu P je studio Archdesign. Informace o projektu nalezneznete
zde.

Související články:
Na výstavišti v Brně příští rok vyroste nový pavilon za 800 mil.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*