V Brně vznikne turistická stezka po architektonických skvostech

Bude jich víc než dvacet.

V Brně by měla vzniknout speciální stezka pro turisty a milovníky architektury. Pěší provede po nejvýznamnějších městských stavbách, od nejstarších kostelů, až po objekty moderního umění. Takzvané architektonické stezky jsou jedním z projektů, s nímž město uspělo se žádostí o evropské peníze. Městští radní jich dnes schválili víc než 20, řekl novinářům primátorův náměstek Martin Ander.

Vytvoření architektonické stezky vyjde na bezmála pět milionů korun. V ceně je výroba tabulek na budovy, které budou do stezky zahrnuty, i vytvoření a tisk materiálů pro poutníky. V průvodcích bude například uvedeno, kdy která stavba vznikla a čím je cenná. Podle Andera se uvažuje i o vytvoření audioprůvodců. Turista by si tak mohl půjčit sluchátka s přehrávačem a před každou budovou si pustit krátký zvukový záznam o ní.

Radní dnes v balíku evropských projektů schválili jeden týkající se rekultivace černovické skládky. Na smetiště se vozil veškerý odpad z Brna od 50. do 80. let, z vrstev odpadků se však dnes za deště uvolňují škodliviny, které by mohly proniknout do podzemních vod. Podle Andera se bude rekultivovat 11 hektarů, kde je riziko ekologické havárie nejvyšší.

Další projekt se týká Wilsonova lesa. V městském lesoparku by se za 50 milionů korun měla obnovovat zeleň, síť cest i městský mobiliář. Další řada projektů se týká sportování – tělocvičny a hřiště pro aktivity dětí i veřejnosti se mají stavět a opravovat v řadě brněnských škol.

Brno získalo na evropských dotacích letos v listopadu více než miliardu korun. Je tak zhruba na pětině peněz, které by podle magistrátní analýzy mělo z evropských fondů vytěžit do konce roku 2013.

Zdroj: Zpráva ČTK 3.12.2008

Doplněno Stavbaweb:
Brněnské architektonické stezky připravuje Statutární město Brno ve spolupráci s Domem umění města Brna.  Projekt mapující brněnské architektonické dědictví funkcionalismu.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*