V brněnské čtvrti Lesná chybí kostel, věřící shání peníze

Animovanou vizi dostavby DC Lesná představí její autor ing. arch. Zdenek Bureš v Noci kostelů dne 28.5.2010


Brno 6. dubna (ČTK) – V brněnské čtvrti Lesná, kterou tvoří hlavně panelové sídliště, chybí stovkám věřících římskokatolický kostel. Před pěti lety na Lesné vznikla samostatná farnost, která sídlí v nově postaveném duchovním centru. Jeho kapacita však věřícím již dávno nestačí. Chtěli by stavbu přebudovat a rozšířit, aby mohla plnit funkci plnohodnotného kostela. Na projekt zatím chybí peníze, řekl dnes ČTK farář Pavel Hověz.

Farnost si již nechala zpracovat první studii dostavby duchovního centra, které nese jména blahoslavené řeholnice Marie Restituty a mnicha Martina Středy. Vzniknou zřejmě ještě další návrhy. Podle první studie si stavba vyžádá asi 37 milionů korun.

Peníze farnost získává postupně od drobných dárců. „Pokud se nám podaří získat potřebnou částku, mohla by stavba začít za dva nebo tři roky,“ uvedl Hověz. Stavbu lze podle faráře rozdělit na etapy.

Sídliště Lesná vzniklo v 60. letech. Na rozdíl od jiných panelových sídlišť je Lesná obklopena zelení a její urbanistickou koncepci chválí i současní architekti. Už v roce 1968 začali místní věřící volat po výstavbě kostela. Normalizace však novým sakrálním stavbám nepřála.

Strohou novostavbu duchovního centra využívají lidé na Lesné od roku 2004. Kromě faráře zde působí i pastorační asistentka a jáhen. Vedle pravidelných mší se v centru konají i další duchovní, kulturní a společenské akce. Hověz odhaduje, že se mší na Lesné účastní asi 800 věřících. Přibližně stejný počet jich možná dojíždí na jiná místa v Brně. Kromě pátého výročí vzniku samostatné farnosti si věřící na Lesné letos připomínají také 20. výročí zahájení pravidelných mší.

Farnost na Lesné se letos poprvé zapojí do Noci kostelů, tedy akce, při níž se chrámy a modlitebny v Brně i na dalších místech v Česku otevírají návštěvníkům. V duchovním centru tak lidé 28. května například zjistí, jak si architekt představuje přestavbu objektu. Na programu je také promítání filmového dokumentu o Martinu Středovi a výstava o Marii Restitutě.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*