V Bruselu začala výstava k výročí slavného Expa 58

Fotogalerie ke článku (1)

Bruselská restaurace EXPO 58

Bruselská restaurace EXPO 58
Celá fotogalerie (1)

9. dubna až 9. května 2008
Pražský dům v Bruselu

Československá expozice na světové výstavě Expo 58 byla snem, který měl k životu v tehdejší komunistické společnosti hodně daleko. Při slavnostním zahájení (8.4.2008 )výstavy Bruselský sen - československá účast na světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let, která se koná v bruselském Pražském domě, to ČTK řekla jedna z jejích kurátorek Daniela Kramerová.

Československá expozice návštěvníky výstavy kromě jiného po časové ose prováděla jedním dnem v Československu. "Bylo to představení ideální harmonické společnosti, v níž všechny vrstvy pracují ke společnému blahu," vysvětlila Kramerová.

Pavilon Československa na Expu 58 získal v závěrečné soutěži nejvyšší počet ohodnocení jak od mezinárodní poroty, tak od samotných návštěvníků výstavy. Podle Kramerové "zabodovaly" nejen exponáty jako sklo nebo textilní umění, ale hlavně celkové zpracování expozice, jehož se ujali scénograficky školení architekti.

Světová výstava Expo 58 se celkově nesla v duchu víry a naděje, že tehdejší objevy a technologie budou v budoucnosti sloužit humanistickým účelům, vysvětlila Kramerová. Populární byla zejména kosmonautika a využití atomové energie.

"Bruselské Expo se konalo po poměrně dlouhé přestávce, proto se většina zemí na něj velmi dobře připravovala, přípravám věnovala velké úsilí a značné finanční prostředky, československou reprezentaci nevyjímaje," uvedla kurátorka. Před Bruselem se světová výstava konala v letech 1939-1940 v New Yorku, pak její pořádání přerušila druhá světová válka, poválečná rekonstrukce a studená válka.

"Belgie nebo Brusel je na pořádání světových výstav expertem," dodala Kramerová s tím, že Expo 58 bylo již čtvrtou světovou výstavou, kterou belgická metropole hostila.

Jak název napovídá, je výstava členěna na dvě části. První se věnuje československé expozici na bruselském Expu, druhá část stylové vlně, která po Expu 58 následovala a pro niž se v české terminologii zažil termín bruselský styl. Ten se ujal v různých oblastech užitého umění, například při tvorbě reklamních plakátů propagujících spotřební výrobky spadající do bruselské vlny.

Bruselská výstava dává návštěvníkům do 9. května "ochutnat" jen část expozice. Celou ji během letošního roku budou moci vidět v Praze a na přelomu letoška a roku 2009 i v Brně.

Zdroj: Zpráva ČTK 8.4.2008

Doplnění Stavbaweb:

Související články:
Výstava: Bruselský sen. Československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let

Z Bruselu se výstava přestěhuje 13. května 2008 do Galerie hlavního města Prahy — Městské knihovny, kde bude až do 21. září. Od 20. listopadu 2008 do1. března 2009 si budou moci Expo 58 prohlédnout návštěvníci v Moravské galerie v Brně (v Uměleckoprůmyslovém muzeu) .

Pořadatelé výstavy Bruselský sen: Arbor vitae societas, Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové museum v Praze,  Národní technické muzeum
Architektonické řešení: studiu Olgoj Chorchoj
Grafický koncept Robert V. Novák (je autorem grafické úpravy všech publikací, které k výstavě vycházejí - katalogu a průvodce výstavou pro zahraniční návštěvníky) Bruselský sen doplní pestrý doprovodný program.
Aktuální informace a kompletní nabídka pro návštěvníky naleznete na http://www.arborvitae.eu a www.expo58.info.

Expo 58: 17. dubna - 19. října 1958

Československý pavilon  získal hlavní cenu festivalu Zlatou hvězdu a stal se nejvyhledávanější expozicí návštěvníků výstavy.

Po mimořádnému úspěchu Československé expozice na Světové výstavě v Bruselu v roce 1958 bylo rozhodnuto o přenesení staveb této expozice do Prahy.
Plzeňská restaurace do Letenských sadů, výstavní pavilon (vyhořel 1991) a stojan Kaplanovy turbíny byly postaveny na pražském Výstavišti, Makovského plastika Nový věk před bránou Brněnských veletrhů.

Expo 58 - restaurace Praha
Letenske sady 1500, Praha7-Holešovice
Autor: František Cubr, Josef Hrubý, Zdeněk Pokorný
Realizace: 1957-58
1959 - stavba demontována a přemístěna do Prahy
1960-90 - slouží jako restaurace
1990-97 - nevyužívaný objekt velmi chátrá
1997 - restauraci získala firma A.I.V.
2000-01 - rekonstrukce, zůstává pouze vnější podoba objektu, vnitřní uspořádání je ale úplně jiné
od roku 2001- sídlo reklamní agentury Euro RSCG


Navštivte EXPO 58
Brussels oslavuje v letošním roce 50. výročí Světové výstavy

Videa na YouTube věnovaná EXPO 58 

publikace:
Světové výstavy v kostce

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*