V centru Prahy vznikne až 150 000 metrů obchodních ploch

Fotogalerie ke článku (1)

Obchodní komplex COPA

Obchodní komplex COPA
Celá fotogalerie (1)

Nové obchody mají být zejména na Národní třídě, Václavském náměstí a poblíž Florence.

V centru Prahy v následujících pěti letech vznikne až 150 000 metrů čtverečních maloobchodních ploch, které budou jak v nových nákupních centrech, tak v pasážích. Nové obchody mají být zejména na Národní třídě, Václavském náměstí a poblíž Florence. Na pražské konferenci o nákupních centrech to 22.5.2008 řekl radní Prahy 1 Filip Dvořák. Obchodníci o turisty hojně navštěvované centrum Prahy mají velký zájem, přičemž světové značky provozují své obchody především v ulici na Příkopě, která je ve dvacítce nejdražších nákupních ulic světa.

Na Národní třídě poblíž obchodního domu Tesco má podle Dvořáka do dvou let vzniknout obchodní komplex Copa (Architekt: Cigler Marani Architects) centrum s 10 000 metry čtverečních nákupních ploch. Nedaleko tohoto centra má být postaven také malý obchodní dům Perla, který bude mít zhruba 2000 metrů čtverečních plochy.

"Do pěti let bude uveden na trh projekt Savarin, který v dolní části Václavského náměstí nabídne až 30 000 metrů čtverečních prodejních ploch," uvedl Dvořák, podle kterého v horizontu pěti až deseti let mají mezi stanicemi metra Náměstí republiky a Florenc vzniknout maloobchodní prostory s 30 000 metry čtverečními.

V ulici Na Poříčí v areálu bývalých tiskáren pak má být do pěti let postaven nákupní komplex Vítek centrum s obchodní plochou 25 000 metrů čtverečních. Zhruba 15 000 metrů čtverečních obchodní plochy bude mít po rekonstrukci bývalé sídlo ČSOB v ulici Na Příkopě. Nákupní komplexy plánované v centru Prahy se svojí velikostí zařadí mezi menší či středně velká nákupní centra. Například pražské nákupní centrum Chodov, které patří mezi největší v zemi, má plochu 55 000 metrů čtverečních.

V centru Prahy platí obchodníci nejvyšší nájmy v zemi. Ulice na Příkopě patří mezi nejdražší nákupní ulice na světě. "Nájemné v obchodních jednotkách na pražských Příkopech dosahuje až 2040 eur (přes 51 000 Kč) za metr čtvereční ročně. V ČR je to rekordní částka, která je dána především omezeným množstvím prodejních ploch v této lokalitě. Příkopy jsou prestižní adresou a světové značky o pronájem jednotek na této třídě velmi stojí," uvedl Martin Žížala z poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Podle vedoucího pronájmu jednotek v centrech měst společnosti Cushman & Wakefield Jana Kotrbáčka jsou Příkopy společně s Václavským náměstím nejfrekventovanější nákupní lokalitou, což láká módní značky orientované na široké spektrum zákazníků. V posledních dvanácti měsících otevřely na Příkopech své prodejny například Intersport, Yves Rocher nebo MAC (Estée Lauder). "Jedná se o vlajkové lodi těchto značek, neboli prodejny, které mají zákazníkům představit to nejlepší ze sortimentu nabízeného v České republice," uvedl.

Zatímco ulice Na Příkopě a Václavské náměstí jsou nejdražší z hlediska nájmů, nejluxusnější zboží nabízejí obchody v ulici Pařížské. "Poptávka po kvalitních obchodních prostorech v Pařížské ulici ze strany významných mezinárodních společností je rovněž značná a cena za pronájem se přibližuje Příkopům," poznamenal Kotrbáček.

Podle jednatele analytické společnosti Incoma Research Tomáše Drtiny se nyní developeři snaží umísťovat nové nákupní komplexy do centrálních částí měst, protože okrajové oblasti již nenabízejí tolik vhodných lokalit. Například na pražském Pankráci bude v listopadu otevřena nová nákupní galerie Arkády Pankrác, která se zaměří zejména na módu. Nový nákupní komplex vyroste také v Praze-Holešovicích.

Plocha všech tuzemských nákupních center podle společnosti Cushman & Wakefield v závěru loňského roku činila zhruba tři miliony metrů čtverečních. Z toho na velká nákupní centra s více než pěti tisíci metry čtverečními a nejméně deseti nájemci připadlo 1,8 milionu metrů čtverečních. Menší retail parky disponovaly plochou 1,2 milionu metrů čtverečních.

Zdroj: Zpráva ČTK 22.5.2008
Doplněno Stavbaweb

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*