V centru Zlína zřejmě vyroste nová budova technologické fakulty

Univerzita plánuje ještě další rozsáhlý projekt, a to vědecké centrum pro výzkum polymerů.

Zlín 6. října (ČTK) – Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně zřejmě v druhé polovině příštího roku začne stavět novou budovu technologické fakulty. Objekt za přibližně 530 milionů korun vyroste na místě bývalého továrního koupaliště, takzvaného Baťáku, které leží v těsné blízkosti někdejšího obuvnického areálu. Podmínkou však je získání dotace z evropských fondů ve výši až 470 milionů Kč. ČTK to řekl proděkan fakulty Jiří Dostál.

  

Fakulta technologická je nejstarší zlínskou fakultou poskytující ve městě vysokoškolské vzdělání. Byla založena v dubnu 1969 jako součást Vysokého učení technického v Brně.

  

V novém objektu budou posluchárny a seminární místnosti, kterých má fakulta nedostatek. Zejména ale studentům poskytne moderní a kvalitně vybavené laboratoře i technologické poloprovozy. „Fakulta již tyto poloprovozy má, ale v jiné budově. Potřebujeme je soustředit k sobě, zkvalitnit jejich vybavení a sjednotit možnost pobytu studenta jak v prostorech, kde se připravují polymery, tak i v provozech, kde se polymery obrábějí. Oba studijní programy tak budou provázané,“ uvedl Dostál.

  

Na místě koupaliště, které vedení Baťových závodů otevřelo v roce 1939 pro své zaměstnance, vzniklo v 90. letech vietnamské tržiště. Už několik měsíců nefunguje. Prostor byl součástí šestimiliardové pohledávky po průmyslové skupině Svit, které nemovitosti bývalých Baťových závodů včetně koupaliště patřily. Pohledávku od věřitelů loni v září koupil zlínský magistrát.

  

Univerzita plánuje ještě další rozsáhlý projekt, a to vědecké centrum pro výzkum polymerů. Na stavbu za téměř miliardu korun se nyní snaží získat evropskou dotaci. Díky němu by se univerzita měla zařadit mezi pětici největších světových center pro výzkum těchto chemických látek. Pokud peníze získá, mohlo by Centrum polymerních systémů ve Zlíně vzniknout do roku 2012. Areál má vyrůst v Antonínově ulici na pozemcích, které získala od radnice.

  

Gabriela Sluštíková snm

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*