V Hamburku se otevřela budova Labské filharmonie

(zpravodaj ČTK) – Za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a zpřísněných bezpečnostních opatření se dnes večer slavnostně otevře budova Labské filharmonie v Hamburku. Stavba, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu nedalekého Severního moře, se má stát novou dominantou přístavního velkoměsta.

Letošní hudební program Labské filharmonie, která se původně měla otevřít už v roce 2010, zahájil po 20:00 SEČ koncert filharmonického orchestru televizní a rozhlasové stanice NDR pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka, který má posluchače zavést na hudební cestu od renesance do současnosti. Ještě před ním vystoupili se slavnostními projevy prezident Joachim Gauck nebo hamburský primátor Olaf Scholz.

Ten už dříve vyjádřil přesvědčení, že stavba, jejíž náklady mnohonásobně překročily původní odhad a nakonec se zastavily až na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun), má potenciál nadchnout svět. V superlativech o budově a především o hlavním koncertním sálu, který má kapacitu 2100 posluchačů, mluví i hudebníci.

Labská filharmonie, v jejíchž útrobách se skrývá i hotel nebo 44 soukromých bytů, letos nabídne mimo jiné vystoupení Chicagského symfonického orchestru nebo vídeňských a berlínských filharmoniků.

Budova Labské filharmonie v Hamburku se má stát ikonou města
(zpravodaj ČTK Martin Weiser) – Rozbouřenou hladinu nedalekého Severního moře připomíná střecha Labské filharmonie v Hamburku, která se ve středu otevře veřejnosti. Nepřehlédnutelná budova v srdci starého hamburského přístavu, jež se má stát novou ikonou druhého největšího města Německa, nepoutá pozornost jen zvenku, ale zaujme i strukturou vnitřního členění a designem interiérů.

„Chtěli jsme, aby lidem zůstal kontakt s vodou a větrem,“ říká architekt Jan-Christoph Lindert u jednoho z výklenků ve skleněné fasádě budovy, který návštěvníkům nabízí výhled na obrovský přístav i možnost kdykoli zakusit v pravdě námořní počasí.

Že je věta o kontaktu s vodou myšlena vážně, dokazuje už samotné umístění Labské filharmonie, kterou ze tří stran obklopuje Labe a kolem níž co chvíli projíždějí výletní lodě. Aby zvládla i záplavy, které do Německa nezřídka doputují až z Česka, stojí stavba 8,5 metru nad běžnou hladinou řeky. Členěna je přitom tak, aby voda nikdy nemohla dosáhnout na to nejdůležitější – dvojici hudebních sálů.

Ty jsou totiž umístěny až v nástavbě původního šestipatrového přístavního skladu z červeného zdiva. „Myšlenka byla taková, že ve skladu budou prostory s vedlejším využitím a že od střechy skladu dál bude přístup k tomu hlavnímu,“ vysvětluje Lindert, který se na stavbě poslední léta podílel.

Do bývalého skladu, který z jedné strany i dnes lemují staré přístavní jeřáby, se tak vešel hotel s 244 pokoji, 44 soukromých bytů, restaurace nebo parkoviště s více než 500 místy, jehož spirála leckomu možná připomene interiér slavného Guggenheimova muzea v New Yorku.

Cestu do nitra stavby, která přišla na 789 milionů eur (21,3 miliardy korun), ukazují unikátní 82 metrů dlouhé obloukovité jezdící schody, na nichž návštěvník začne lépe vnímat rozměry stavby. „Budova je vlastně obrovská, přes 100 metrů dlouhá, 110 metrů vysoká ve špici na západě a 85 metrů ve špici na východě,“ říká architekt švýcarské kanceláře Herzog & de Meuron o filharmonii, která má při pohledu shora téměř trojúhelníkový tvar.

Velikost budovy pocítí návštěvníci ještě citelněji na sérii schodů, které je čekají předtím, než se dostanou do některého z koncertních sálů. Hned ty první je dovedou na vyhlídkovou platformu mezi původní budovou přístavního skladu a velkolepou skleněnou nástavbou. Poté, co otevřou obrovské dveře z vlnitého skla, se ve 37 metrech nad zemí mohou částečně chráněni nástavbou projít kolem celé budovy a vychutnat si pohled na přístav i na město.

Nad úrovní platformy už jsou oba koncertní sály, do nichž je možné se dostat dalšími schodišti, tentokrát ukrytými v bílém točitém tubusu. Velký koncertní sál pojme 2100 posluchačů, z nichž žádný nesedí dále než 30 metrů od dirigenta. „To pěkné a zvláštní je to, že je možné dostat se na každé místo sálu, aniž by z něj člověk musel vyjít,“ konstatuje Lindert a ukazuje na trojici vzájemně propojených spirál, které se proplétají různými patry pro posluchače.

Ti si v béžovém sále plném rychle stoupajících řad šedých čalouněných křesel určitě všimnou také objektu, který se vznáší nad jejich hlavami. Obrovský kruh visící od stropu napomáhá ještě lepšímu šíření zvuku. Akustika by měla být na nejvyšší úrovni i díky speciálně zakřiveným stěnám nebo dvojitému odhlučnění.

To má zabránit mimo jiné tomu, aby do sálu nepronikl třeba zvuk lodních sirén. Na přístavní okolí ale musela budova reagovat i jinak. Více než 16.000 metrů čtverečních rozlehlou skleněnou fasádu totiž stavitelé potiskli speciálními body, které pomáhají radarům lodí s orientací. „Kdyby to lodě nevnímaly, narazily by do budovy,“ dodává Lindert s tím, že tak úzký kontakt se zdejšími námořními prvky si architekti nepřáli.

Doplněno Stavbaweb:
Autory projektu je švýcarská architektonická kancelář Herzog & de Meuron, jejichž projekt zvítězil v soutěži v roce 2003. Stavbu započala v roce 2007 firma Hochtief  a původně měla být dokončena v roce 2010. Během stavby došlo k mnohonásobnému navýšení plánovaných nákladů a řadě odkladů dokončení.
Prohlédněte si fotografie

Elbphilharmonie Laeiszhalle Hamburg
You Tube/ Elbphilharmonie Hamburg
Facebook / Elbphilharmonie Hamburg

Stream Gebrian versus
Hafencity v Hamburku je jeden z největších evropských developmentů uvnitř městského jádra. Jeho součástí je i budova Labské filharmonie, která byla po mnoha peripetiích, časových prodlevách a několikanásobných prodraženích otevřena veřejnosti.
Hafencity Hamburk, Labská filharmonie – Impozantní stavba se prodražila o 14,5 miliardy
Více (nejen) o budově Labské filharmonie. Jak vypadá nádherný akustický model hlavního sálu nebo objekt infocentra, kde si můžete poslechnout ukázky z hudebního repertoáru?
Hafencity Hamburk – Další postřehy
 
Související články:

Novými koncertními sály se pyšní Štětín, Paříž či Dubaj  10.1.2016
V Hamburku dokončili budovu Labské filharmonie 4.11.2016
Labská filharmonie Hamburk 3.5.2016
V Hamburku se u soudu začal řešit spor o novostavbu filharmonie 21.11.2011

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*