V Hradci Králové začala oprava vloni zřícené hradby u Adalbertina

Hradec Králové 25. června (ČTK) – Dělníci v Hradci Králové začali s opravou vloni v březnu zřícené hradby u Adalbertina. Stavební práce by měly skončit do poloviny listopadu, stát budou 4,75 milionu korun bez DPH. ČTK o tom informovala mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Sesuv části městských historických hradeb (zdroj  foto: Hradec Králové)
"Oprava spočívá v tom, že se stávající zeď rozebere, vytřídí se materiál a po odebrání zeminy ze svahu se vybuduje betonová zeď, kterou dělníci následně obloží cihlami. Podmínkou památkářů je, že zeď bude co nejvíce kopírovat původní, tedy včetně nerovností,"
uvedl Ivan Čakány z odboru správy majetku města.

Dělníci musejí hradbu rozebírat ručně, aby se zachovalo co nejvíce původních stavebních prvků, například cihel či kamenných součástí. Použijí je při výstavbě nové hradby. Součástí rekonstrukce bude také úprava prostoru nad opravenou hradbou, který dělníci vyčistí od náletových dřevin a osejí ho travou. Součástí bude také oprava dalšího úseku cihlové opěrné zdi za budovou Adalbertina, kde odborníci zesílí základy a obnoví odvodnění zdi.

Část hradby o celkové délce 12 metrů a výšce kolem pěti metrů se zřítila vloni v březnu, poničilo to tři auta na přilehlém parkovišti. Nikdo nebyl zraněn. Dosud hradby v této části města krylo dřevěné bednění.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*