V Hradci Králové začala rekonstrukce Galerie moderního umění

Hradec Králové 30. července (ČTK) – V Hradci Králové dnes začala rekonstrukce Galerie moderního umění. Stavební práce za 77 milionů korun by měly být dokončeny v srpnu 2015, pro návštěvníky by galerie měla být otevřena od jara 2016. Novinářům to dnes řekl ředitel galerie Tomáš Rybička.


Záložna (Hradec Králové), Tomkova, Velké nám. 139, Hradec Králové, Wikipedia, Petr1888

Stavbaři mají v plánu opravu střechy, fasády, výměnu oken a rozvodů elektrické energie. Dalších zhruba 11 až 12 milionů korun bude stát vnitřní vybavení galerie. "Vstupní halu, kde se vystavovalo, vrátíme původnímu využití. V bočních sálech bude šatna, prodejna publikací, kavárna a zázemí pro návštěvníky. Výstavní sály budou ve vyšších patrech," řekl Rybička.
Ve dvou patrech opravené budovy bude stálá expozice moderního umění, v dalších budou prostory pro krátkodobé výstavy. Po rekonstrukci vznikne také grafický kabinet a galerie chystá interaktivní program na monitorech.
Galerie sídlí v secesní budově na Velkém náměstí, která byla postavena v letech 1911 až 1912 podle návrhu architekta Osvalda Polívky. Vstupní průčelí zdobí bronzové plastiky Ladislava Šalouna. Galerie má zhruba 5500 uměleckých děl a souborů, které jsou nyní v náhradních prostorech. Část děl galerie zapůjčila na výstavy do jiných měst. "Soubory jsou vystavené v Rychnově nad Kněžnou a Pardubicích, chystáme ještě další. Kolegové z jiných galerií mají o zápůjčky z našeho depozitáře zájem," řekl Rybička.


Ladislav Šaloun: Obchod; portál budovy; Ladislav Šaloun, Úroda; vstupní hala; foto Galerie moderního umění Hradec Králové

Doplněno Stavbawebem: Hlavním dodavatelem prací je firma Stako, architekta a projektanta rekonstrukce se nám zatím nepodařilo zjistit.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*