V Humpolci bude vyčištěna kontaminovaná zemina v armádním areálu

Na Vysočině se nacházejí desítky starých ekologických zátěží.

Humpolec (Pelhřimov) 15. března (ČTK) – V Humpolci bude v nejbližší době vyčištěn bývalý armádní areál v Hálkově ulici. Po vojenských stavbách tam zůstala zemina kontaminovaná převážně ropnými látkami. Její vytěžení a odvezení na speciální skládku bude stát přes šest milionů korun, větší část nákladů by ale měla uhradit Evropská unie. Po vyčištění si město pozemky ponechá jako rezervu pro výstavbu, řekl dnes ČTK místostarosta Tomáš Křišťan.

„Je tam rezerva na dostavbu bytového domu, úpravu parku a parkoviště, na dětské hřiště a podobně,“ popsal místostarosta. Areál zabírá stovky metrů čtverečních, zemina je znečištěna desítky let. Odstranit je potřeba i starou podzemní nádrž. „Snažili jsme se to prodat s tou ekologickou zátěží, s tím, že bychom to dali za korunu a že by to sanoval ten, kdo by to koupil, ale nevyšlo to,“ poznamenal Křišťan.

Podle údajů na krajských internetových stránkách se na Vysočině nacházejí desítky starých ekologických zátěží. Evropská unie teď slíbila dotovat také sanaci skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách na Třebíčsku, která je na prvním místě seznamu kontaminovaných míst v kraji. Na investici skoro za 600 milionů korun by z evropských fondů mělo plynout téměř 450 milionů. Investorem bude státní podnik Diamo.

Před dvěma lety už byla s podporou EU odstraněna stará skládka v lomu u Nového Rychnova, která ohrožovala zdroje pitné vody. Likvidace 2120 tun nebezpečných průmyslových odpadů stála 41 milionů korun, unie sanaci financovala z 85 procent.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*